Statek na wodór zbierze odpady w litewskim porcie Klaipeda

Wodór jako paliwo jest rozwijany na Litwie, a dokładnie do bunkrowania jednostek pływających. Wyposażony w ogniwo paliwowe statek będzie zbierał odpady na terenie Portu Kłajpeda. Zeroemisyjna praca jednostki pływającej dzięki ogniwom wodorowym pozwoli na osiągnięcie najwyższych standardów ekologicznych i zerowej emisji. Na jednym bunkrowaniu wodoru statek będzie mógł operować do 36 godzin.

Dziś zapisano nową kartę w historii litewskiego przemysłu żeglugowego. W stoczni Western Baltija Shipbuilding (WBS) na zlecenie Zarządu Państwowego Portu Morskiego w Kłajpedzie oficjalnie rozpoczęto budowę pierwszego w historii państwa statku z napędem wodorowo-elektrycznym. Statek ten, przeznaczony do gospodarki odpadami, stanie się symbolem postępu Litwy i jej zaangażowania w ograniczanie wpływu na środowisko. Jednocześnie projekt ten świadczy o umiejętności skupiania specjalistów o wysokim poziomie kompetencji w celu realizacji innowacyjnych projektów.

„Cieszę się, że w Kłajpedzie powstaje ten nowoczesny statek, spełniający najwyższe wymogi ochrony środowiska. Jest to niezwykle istotne i znaczące nie tylko dla Litwy, ale także w skali globalnej. Na Litwie mamy wszelkie warunki do realizacji najnowocześniejszych projektów rozwoju transportu morskiego i infrastruktury. Mam nadzieję, że będzie to silny impuls dla naszej branży żeglugowej i przełoży się na produkcję większej liczby takich statków w naszym mieście portowym. To także świetny przykład tego, jak nasze firmy mogą promować innowacje i dawać przykład całemu rynkowi” – ​​mówi litewski Minister Transportu i Komunikacji Marius Skuodis.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie statki wpływające do lub wypływające z portu w Kłajpedzie mają obowiązek usuwania wszelkich odpadów wytwarzanych przez statki w portowym urządzeniu odbiorczym. Zarządowi Portu powierzono świadczenie usługi odbioru odpadów. Chcąc jeszcze bardziej podnieść jakość usług odbioru odpadów ze statków, firma zdecydowała się na wykorzystanie w tym celu nowoczesnego i przyjaznego dla środowiska sprzętu.

„Zarząd Portu podjął się w ostatnich latach bardzo ambitnych projektów. Za kilka lat firma jako pierwsza na Litwie będzie nie tylko produkować ekologiczny wodór, ale także będzie dysponować statkiem napędzanym wodorem. Będzie także czyścić inne statki wpływające do portu, zbierając z nich odpady, nie pozostawiając śladu środowiskowego. Jesteśmy dumni, że nowy, nowoczesny i przyjazny dla środowiska tankowiec powstaje nie gdzieś za granicą, ale tutaj, na Litwie, w porcie w Kłajpedzie” – mówi Algis Latakas, dyrektor generalny Zarządu Państwowego Portu Morskiego w Kłajpedzie.

Dzisiejsza symboliczna ceremonia położenia stępki jest integralną częścią procesu budowy statku. Jest to oficjalne rozpoczęcie prac budowlanych nad nowoczesną cysterną do odbioru odpadów. Kamień milowy tradycyjnie upamiętniano poprzez umieszczenie specjalnej tablicy ozdobionej trzema monetami pomiędzy konstrukcjami pierwszego bloku statku, który został już zbudowany. Na tabliczce widnieją nazwiska zaangażowanych stron: organ oddający statek do eksploatacji – Zarząd Państwowego Portu Morskiego w Kłajpedzie, stoczniowcy – estońska firma, Baltic Workboats i Western Baltija Shipbuilding.

„Realizacja tego historycznego projektu, który generuje wysoką wartość dodaną, jest dla nas podwójnym sukcesem. Przede wszystkim budujemy zaawansowany statek dla naszego własnego kraju, Litwy, co jest zaszczytem, ​​ale także wielkim zobowiązaniem i odpowiedzialnością. Projekt realizujemy również wspólnie z naszymi estońskimi partnerami, a ta współpraca po raz kolejny pokazuje silne partnerstwo biznesowe pomiędzy obydwoma krajami. Nie mam wątpliwości, że konsolidując nasze kompetencje, osiągniemy najlepszy możliwy wynik, z którego Litwa będzie korzystać przez wiele lat” – stwierdza Arnoldas Šileika, dyrektor generalny grupy spółek Western Shipyard (WSY), do której należy spółka zależna Western Baltija Shipbuilding .

Kadłub, nadbudówka i sterówka zostaną zbudowane w stoczni Western Baltija Shipbuilding w porcie w Kłajpedzie wraz z montażem systemów cargo i innymi pracami. Za instalację maszyn głównych i pomocniczych oraz harmonizację i testowanie wszystkich systemów statku odpowiada estońska firma Baltic Workboats. System wodorowych ogniw paliwowych zostanie zainstalowany również w Estonii.

„Projekt jest wielkim kamieniem milowym dla Baltic Workboats i jesteśmy niezwykle zadowoleni, że możemy dostarczyć tak nowoczesny statek naszym bałtyckim sąsiadom w Kłajpedzie. Będzie to pierwszy statek typu tankowiec, jaki kiedykolwiek zbudowano przy udziale Baltic Workboats i oprócz rozwiązania napędu elektrycznego, w którym Baltic Workboats ma rozległą wiedzę, będzie także pierwszym statkiem wyposażonym w elektrownię wodorową w ofercie Baltic Workboats. Chcielibyśmy także podkreślić współpracę między nami a Grupą Western Shipyard przy budowie statku – łącząc wiedzę firm, mamy pewność, że statek będzie nowoczesnym i ekologicznym uzupełnieniem floty portu w Kłajpedzie” – stwierdził Jüri Taal , Członek Zarządu Baltic Workboats.

Głównym wyzwaniem dla stoczniowców jest zaprojektowanie i zbudowanie statku do zbierania zaolejonej wody zęzowej, ścieków, osadów i innych odpadów. Będzie musiał być wyposażony w zbiorniki na odpady i oczyszczalnię zaolejonych wód zęzowych, która będzie oczyszczać ścieki i przesyłać wszystko wraz ze ściekami do miejskiej oczyszczalni ścieków na lądzie. Przewiduje się, że statek będzie działał w trybie 24-godzinnym.

Cysterna o długości 42 metrów i szerokości 10 metrów będzie mogła zebrać 400 metrów sześciennych nieczystości płynnych. Będzie wyposażony w dwa silniki elektryczne zasilane akumulatorami o pojemności 2000 kWh oraz zainstalowany na pokładzie system wodorowych ogniw paliwowych. W zależności od intensywności prac statek będzie mógł pływać w porcie w Kłajpedzie nawet 36 godzin na jednym ładowaniu.

Ten projekt budowy statku o łącznej wartości 12 milionów euro został zlecony przez Zarząd Portu, a budowany jest przez Baltic Workboats w ramach wspólnej umowy operacyjnej z Western Baltija Shipbuilding. Oczekuje się, że statek wypłynie na wody portu w Kłajpedzie pod koniec przyszłego roku.

Źródło: Port Kłajpeda