Mercedes Econic napędzany skroplonym gazem ziemnym powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie na rynku holenderskim. Firmy logistyczne jak VOS Logistics, Simon Loos czy Wim Bosman, zamówiły ciągniki siodłowe napędzane LNG od obsługi tras krajowych. Auto zostało wyposażone w silnik o pojemności 6,9-litra, który dostarczał 279 KM mocy i 1000 Nm moment obrotowego. Na jednym tankowaniu LNG Econic LNG pokonywał do 1000 kilometrów.
Mercedes-Benz Econic NGT w wersji zasilanej LNG oznaczano jako 1828. Pojazd wyposażony był w silnik M 906 LAG, przystosowany fabrycznie do zasilania skroplonym gazem ziemnym. Zasięg 1.000 KM zapewniało 250 kg LNG magazynowane w dwóch zbiornikach kriogenicznych wysokiego ciśnienia. Auto było wyposażone w automatyczną skrzynię biegów. Auto było produkowane w latach 2012-2014 z przeznaczeniem na rynek Hiszpanii i Holandii.
[table id=22 /]
Econic, w odróżnieniu od ciężarówek LNG produkowanych po 2014 roku (Iveco, Scania, Volvo), wyposażony był w 2 zbiorniki wysokiego ciśnienia (ciśnienie robocze 18 bar). Aby zatankować auto wymagane było jednoczesne podłączenie fazy ciekłej i gazowej (obecnie podłącza się praktycznie fazę ciekłą, lotną w wyjątkowych przypadkach). W związku z tym na rynku wtórnym spotykane są egzemplarze, gdzie dokonano demontażu systemu LNG i wstawiono instalację zasilania CNG.
Mercedes Econic NGT występuje również w wersji zasilanej CNG, również w wersji z normą emisji spalin EURO VI. Auta zasilane sprężonym gazem ziemnym cieszą się znaczącą popularnością w zastosowaniu do usług komunalnych. Duże floty gazowych Econiców posiadają m.in. Berlin i Praga. Econic stanowi dobrą bazę dla firm zabudowujących inne napędy – np. ogniwa paliwowe / ogniwa wodorowe. Ze względu na nietypowy design i zastosowane rozwiązania auto przykuwa uwagę jako nowoczesny i nietypowy pojazd.
Źródło: Mercedes-Benz