Autobusy CNG dla Kostrzyna – Solaris Urbino

Gazowe autobusy w kolejnym polskim mieście. Nowa flota gazowych autobusów ruszyła z początkiem września w Kostrzyniu nieopodal Poznania. Właśnie uruchomiona komunikacja gminna bazuje na 4 Solarisach Urbino CNG. Są to zupełnie nowe pojazdy o długości 12 metrów wyposażone w klimatyzację. Koszt jednego auta – 998 200 zł netto.

Solaris Urbino 12 CNG (źródło: UM Kostrzyn)

Autobusy CNG zostały zakontraktowane przez UM Kostrzyn z Solarisem pod koniec października 2017 roku. Umowa na dostawę autobusów gazowych to wynik dotacji, jaką uzyskał Kostrzyn na stworzenie gminnej komunikacji – nazwanej jako Kostrzyńska Komunikacja Publiczna. Dzięki temu udział gminy w projekcie wartym 5,3 mln złotych ograniczył się do 0,7 mln złotych. Operatorem autobusów został Zakład Komunalny w Kostrzynie.

Solaris Urbino CNG dostarczony do Kostrzyna to model IV generacji o długości 12,2 metra. Auta wyposażono w silnik gazowy Cummins ISL8.9G E6 o mocy 320 KM. Za przeniesienie napędu CNG odpowiada automatyczna skrzynia biegów ZF 6 AP 1200 B EcoLife. Wszystkie pojazdy wyposażone są w przestrzeń klimatyzacji pasażerskiej. Każdy Solaris Urbino 12 CNG na pokład może zabrać 86 pasażerów, w tym 28 na miejsca siedzące. Koszt autobusów CNG dla UM Kostrzyn to łącznie 3992800 zł netto, co oznacza że jeden autobus gazowy kosztował 998200 zł netto.

Solaris Urbino 12 CNG (źródło: UM Kostrzyn)

Źródło: UM Kostrzyn

Zobacz także
Solaris Urbino CNG IV generacji – dane katalogowe
Autobusy CNG dostępne na rynku – oferta producentów
Porównanie kosztu zakupu autobusów CNG na tle diesla, hybrydy i elektrycznego