Solaris Urbino Hydrogen – Bolzano zamawia 12 autobusów!

Autobus na wodór od Solarisa trafi do włoskiego Bolzano. Przewoźnik SASA zamówił 12 wodorowych autobusów Urbino 12 Hydrogen. Do wyboru autobusów wodorowych Solaris włoską firmę przekonał sprawdzony napęd oraz efektywny układ ogniw paliwowych. Cena autobusu na wodór to 4,57 mln zł.

Solaris Urbino 12 Hydrogen – schemat pojazdu (źródło: Solaris)

Wodór do napędu autobusów w Bolzano jest wykorzystywany od 2013 roku. Wtedy w stolicy regionu Sud Tirol pojawiły się wodorowe autobusy marki Mercedes. Po latach testów przyszedł czas na zakup kolejnych autobusów z ogniwami paliwowymi. Tym razem wybór padł na Solaris Urbino 12 Hydrogen. Za flotę 12 wodorowych autobusów firma SASA zapłaci 12,8 mln euro. Po przeliczeniu na złotówki jednostkowa cena wodorowego Solarisa Hydrogen wyniesie więc ok. 4,6 mln złotych. Wraz z pojazdami Solaris musi zapewnić serwis pojazdów przez 8 lat oraz szkolenia w zakresie obsługi pojazdów wodorowych.

Wodorowy Solaris wytwarzany jest od 2019 roku. Urbino 12 Hydrogen dysponuje ogniwem wodorowym o mocy 60 kW. Wodór pod ciśnieniem 350 bar (H35) magazynowany jest w 8 zbiornikach o łącznej pojemności wodnej 1520 L. Zmagazynujemy tam 34 kg paliwa, dzięki czemu na jednym tankowaniu wodoru można przejechać 350 km. Za napęd pojazdu będą odpowiadały silniki elektryczne w osiach autobusu – ZF AVE130.

Źródło: Solaris Bus & Coach

Zobacz także
Solaris Urbino 12 Hydrogen – karta pojazdu
– Katalog autobusów wodorowych
– Wodór jako paliwo