Ciężarówka na wodór od Iveco i VDL

Ciężarówki na wodór pozyskały dofinansowanie Unii Europejskiej. Iveco i VDL wspólnie wyprodukują 3 nowe typy ciężarówek z ogniwami wodorowymi. W czasie 5 lat producenci pozyskają 12 mln euro w ramach programu FCH JU. Projekt H2Haul przewiduje 16 aut zasilanych wodorem testowanych na drogach Belgii, Francji, Niemiec i Szwajcarii.

Ogniwa wodorowe dla ciężarówek dostarczą różni dostawcy – ElringKlinger, Hydrogenics i Powercell. W skład konsorcjum wdrożeniowego weszli również dostawcy stacji tankowania wodoru oraz paliwa wodorowego. Uczestnicy projektu to m.in. Air Liquide, Element Energy Limited, ElringKlinger, Eoly, FPT Industrial, Hydrogen Europe, Hydrogenics, IRU Projects, IVECO, Powercell Sweden, THINKSTEP, VDL Enabling Transport Solutions, WaterstofNet. Ciężarówki z ogniwami wodorowymi będą realizowały przewóz ładunków dla BMW (DHL), Coop, Colruyt Group, Carrefour Group i Air Liquide.

Dofinansowanie dla ciężarówek na wodór zostało podpisane w Brukseli 1 października 2019 roku. Konsorcjum FPT Industrial (Iveco) oraz VDL zobowiązało się do dostarczenia na rynek 3 nowych ciężarówek z ogniwami wodorowymi. Będzie to m.in. ciągnik na wodór o dmc zestawu 44 tony. Wcześniej VDL brało udział w projektach, gdzie wdrażało ciężarówki wodorowe o dmc 40 ton (zestaw) i dmc 27 ton (podwozie dystrybucyjne lub zabudowa komunalna). Dotacja z UE na projekt H2Haul wyniosła w tym przypadku 12 mln EUR i ma być zagospodarowana w czasie 5 lat.

Źródło: WaterstofNet

Zobacz także
– Iveco S-Way Hydrogen
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo