Ciężarówki na wodór z Chin – JMC i Yuejin

Wodorowe ciężarówki coraz bardziej dostępne w Chinach. Dwóch wiodących producentów zaoferuje różne auta ciężarowe z ogniwami paliwowymi. JMC z Horizon Fuel Cell Technologies wdroży ciężarówkę wodorową o masiec 42 dmc. SAIC stawia na różnorodność – pokazał autobusy, ciężarówki dystrybucyjne i wywrotki na wodór. Wszystkie pojazdy są intensywnie testowane w Chinach.

JMC z napdem Horizon Fuell Cell Technologies (źródło: HFCT)

Ciężarówka na wodór od JMC ma trafić do dalekobieżnego transportu ciężkiego. Inicjatorem wdrożenia wodorowej ciężarówki jest firma Horizon Fuel Cell Technologies. Na bazie ciągnika JMC zbudowała ona bezemisyjny pojazd o zasięgu 500 km na jednym tankowaniu wodoru. W pierwszym etapie 20 ciężarówek trafi do intensywnych testów eksploatacyjnych. Firma ma ambicje dostarczać nawet 2000 ciągników zasilanych wodorem w ciągu roku. Kolejnym krokiem ma być m.in. zwiększenie zasięgu na jednym tankowaniu wodoru do 1600 kilometrów i osiągnięcia 300 kW mocy na jednym ogniwie paliwowym.

Autobusy na wodór i ciężarówki z ogniwami paliwowymi chce masowo produkować również grupa SAIC. Na potrzeby testów koncern niedawno dostarczył Yuejin FC500 D12 w zabudowie dystrybucyjnej oraz jako wywrotka. Dodatkowa do klientów trafiły testowe auta z ogniwami paliwowymi Maxus FCV80  w zabudowie busa osobowego oraz wsparcia technicznego. Ogniwa paliwowe trafiły również do autobusu miejskiego Sunwin Fuelcell. Obecnie autobus jest intensywnie testowany w Szanghaju.

Źródło: Horizon Fuel Cell Technologies, SAIC

Zobacz także
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo