LNG w Niemczech – nowe stacje i bez MAUT do 2023

Ciężarówki na LNG w Niemczech idzie do przodu mimo epidemii koronawirusa. W ostatnich tygodniach ruszyły nowe stacje LNG firm Barmalgas, Baywa, Liqvis – w Kassel, Nordlingen, Poczdamie i Wolfsburgu. Dodatkowo DENA, wpływowa Niemiecka Agencja Energetyczna, nawołuje Bundestag do przedłużenia zerowego MAUT dla ciężarówek na CNG i LNG do 2022 roku.

Stacje LNG w Kassel, Nordlingen, Poczdamie i Wolfsburgu

Tankowanie LNG w Wolfsburgu z BayWa (źródło: BayWa)

Nowe stacje LNG ruszyły z początkiem kwietnia dla wszystkich ciężarówek z początkiem kwietnia. Liqvis (część koncernu Uniper) uruchomił stałą stację w Kassel. Nowa stacja LNG z pionowym zbiornikiem zastąpi stację kontenerową. Barmalgas ruszył z drugą stacją LNG w Niemczech. Stacja LNG w zabudowie SKID uruchomiona została w Poczdamie. Natomiast nowy gracz na niemieckim rynku – BayWa – będzie tankował skroplony gaz ziemny na swoich stacjach w Nordlingen i Wolfsburgu. W obu przypadkach mówimy o stałych stacjach bazujących na pionowych zbiornikach LNG. Wszystkie stacje mieszczą się przy autostradach lub drogach szybkiego ruchu, zapewniających wygodny dojazd dla ciężarówek na LNG.

LNG bez MAUT do 2022 roku – rekomendacja od DENA

Stacja LNG w Kassel od Liqvis (źródło: Liqvis)

Przejście na LNG w Niemczech oprócz niskiej ceny paliwa i ekologii dodatkowo motywowane jest zwolnieniem z opłat drogowych MAUT. W latach 2019 – 2020 na każdy przejechany kilometr ciężarówka może wygenerować nawet 18,7 eurocenta oszczędności. W efekcie operator poboru myta zarejestrował już 1421 ciężarówek LNG i 430 ciężarówek CNG korzystających z ulgi. Obecnie toczy się batalia o kolejne 2 lata zwolnienia. Prawdopodobne scenariusze to przedłużenie całkowitego zwolnienia lub wprowadzenie preferencyjnych stawek opłat. Za przedłużeniem zwolnienia w ostatnim tygodniu opowiedziała się wpływowa niemiecka agencja energetyczna DENA. Na finalne rozstrzygnięcie wielkości stawek przyjdzie jeszcze poczekać zapewne do jesieni.

Źródło: DENA, BayWa, Barmalgas, Liqvis

Zobacz także
– Stacje LNG w Niemczech
– Stacje LNG w Europie
Katalog ciężarówek na LNG