Statek pasażerski na wodór popłynie w Amsterdamie

Wodór w żegludze turystycznej napędzi łódź pasażerską w Amsterdamie. Trwają prace nad statkiem pasażerskim z ogniwami paliwowymi w stolicy Niderlandów. Port of Amsterdam chce dokonać rewolucji w żegludze turystycznej. Ogniwo wodorowe ma zapewnić cichą i bezemisyjną pracę przy zapewnieniu najwyższego bezpieczeństwa dla pasażerów.

Statek na wodór w Amsterdamie – plan statku (źródło: Port of Amsterdam)

Bunkrowanie wodoru to jedna z usług rozwijana przez Port of Amsterdam. Dla zapewnienia pierwszego zbytu na zupełnie nowe paliwo żeglugowe, władze portu pracują nad śródlądowym statkiem pasażerskim z ogniwem paliwowym. Projektowana łódź na wodór ma mieć 20 metrów i obsłuży turystyczne szlaki wodne Amsterdamu. Dodatkowo popłynie między brzegami portu Amsterdam i Ijmuiden.

Statek pasażerski na wodór jest współfinansowany przez Unię Europejską. Wdrożenie jednostki pływającej na wodór jest realizowane w ramach projektu H2Ships. Innym działaniem realizowanym w ramach projektu jest uruchomienie bunkrowania wodoru w belgijskiej Ostendzie. Statek pasażerski w Amsterdamie będzie całkowicie bezemisyjny. Elektryczne silniki będą czerpać energię głównie z ogniwa paliwowego, jak i zamontowanych baterii. Przechowywanie wodoru planuje się prowadzić doświadczalnie w związku borowodorek sodu.

Źródło: H2SHIPS

Zobacz także
– Prom na wodór dla Norled
 Pchacz rzeczny na wodór z Lyonu
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru