Kolej na wodór pojedzie po niemieckiej wyspie Borkum

Wodorowe lokomotywy pociągną pasażerskie pociągi na Borkum. Lokomotywy z ogniwami paliwowymi zastąpią jednostki z silnikami diesla. Zmiana napędu na wodór to część programu międzynarodowego H2Watt, promującego wykorzystanie tego paliwa w transporcie kolejowym i wodnym. Zielony wodór ma powstawać z odnawialnej energii produkowanej na wyspie – słonecznej i wiatrowej, a nawet energii fal morskich.

Lokomotywy na wodór zostaną uruchomione na typowo turystycznej trasie kolejowej łączącej przystań promową z centrum miasta Borkum. Ta urokliwa wyspa położona przy granicy z Niderlandami na tzw. Morzu Wattowym, przyciąga co roku licznych turystów. To płytka część Morza Północnego, ciągnąca się wzdłuż wybrzeży Holandii, Niemiec i Francji. Cały region od lat intensywnie stawia na odnawialne źródła energii – słoneczną, wiatrową, a także pływów morskich. Teraz postanowiono pójść krok dalej i rozpocząć masowe generowanie zielonego wodoru. Całość prac jest koordynowana w projekcie H2Watt.

Wodór zostanie zastosowany do najcięższych pojazdów i statków obsługujących wybrzeże. Oprócz promów i katamaranów turystycznych będzie to lokalna kolej wąskotorowa. Turystyczna kolej na Borkum powstała pod koniec XIX wieku i ma rozstaw torów 900 mm. Obsługiwana jest obecnie lokomotywami na olej napędowy. Poruszają się nią również zabytkowe lokomotywy parowe. W ciągu najbliższych lat wszystkie lokomotywy będą napędzane ogniwami paliwowymi. Planuje się, że do 2030 roku transport i inne obszary gospodarki wyspy będą całkowicie bezemisyjne i napędzane wyłącznie zieloną energią. Zostanie to zrealizowane dzięki wsparciu Unii Europejskiej w wysokości 2,2 mln EURO. Oprócz wodorowych pociągów unijne dofinansowanie w ramach H2 Watt uzyskały jednostki morskie na wodór oraz prace badawczo-rozwojowe nad produkcją, magazynowaniem i wykorzystaniem wodoru.

Źródło: H2Watt

Zobacz także
– Niemcy – 27 pociągów dla RMV
Pociągi na wodór w Holandii po pierwszych testach
– Wodór jako paliwo