Nowy Sącz z autobusami CNG od Solaris

Sprężony gaz ziemny zasila już nowe autobusy Solaris w Nowym Sączu. Z początkiem listopada 2020 roku MPK Nowy Sącz odebrało 6 Solarisów Urbino 12 CNG. Ekologiczne autobusy na gaz ziemny obsłużą miejskie linie przewoźnika. Tankowanie CNG w Nowym Sączu dla autobusów odbywa się na razie z mobilnej stacji CNG.

Autobusy na CNG dla Nowego Sącza dostarczył Solaris. Na podstawie umowy z początku marca 2020 roku 6 nowych autobusów gazowych kosztowało MPK Nowy Sącz 8,974 mln złotych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. Z początkiem listopada 2020 roku autobusy zostały oddane do eksploatacji. W uroczystości na zajezdni MPK wzięli udział prezydent Nowego Sącza, przedstawiciele władz lokalnych oraz media. Na razie autobusy są tankowane z mobilnej stacji CNG. Nie wiadomo, czy MPK Nowy Sącz planuje budowę stałej stacji CNG.

Solaris Urbino 12 CNG dla Nowego Sącza to jedna z najnowszych konstrukcji na rynku. Autobus zasilania silnik gazowy marki Cummins o mocy 320 KM i momencie obrotowym 1356 Nm. Autobus może być zasilany zarówno gazem ziemnym, jak i biogazem (biometanem). Kompozytowe zbiorniki CNG na dachu pojazdu mogą zabrać do 190 kg (252 m3) gazu ziemnego. Zasięg na jednym tankowaniu CNG wynosi ok. 400 kilometrów. Cena jednego Solaris Urbino 12 CNG w specyfikacji dla Nowego Sącza to 1 216 000 zł netto.

Źródło: MPK Nowy Sącz

Zobacz także
– Solaris Urbino CNG – dane katalogowe
– Autosany na gaz ziemny dla Tychów
– Autobusy CNG – katalog