Solaris Urbino Hydrogen 12 już w SASA Bolzano

Wodór napędzi nowe Solarisy Urbino 12 we włoskim Bolzano. Solaris rozpoczął dostawę pojazdów wieńczącą umowę podpisaną w maju 2019 roku. Przedsiębiorstwo transportowe SASA Bolzano jest pierwszym klientem, który zdecydował się na zakup wodorowego Urbino na wodór. Zgodnie z kontraktem ulicami włoskiego miasta jeździć będzie 12 sztuk autobusów korzystających z tej ultranowoczesnej technologii. Oficjalne przekazanie pojazdów odbyło się podczas konferencji prasowej, finalizującej podpisaną dwa lata wcześniej umowę.

– Solaris Urbino 12 hydrogen jest niezwykle przyjazny dla pasażerów, kierowców i innych użytkowników miasta. Pojazdy bezemisyjne to technologia przyszłości, która zapewnia poprawę życia w mieście i wysoki komfort transportu publicznego. Podczas gdy w innych miastach w Europie dopiero zaczyna się dyskusję o planach zakupu autobusów wodorowych, SASA Bolzano już dzisiaj wkracza w erę przyszłości, dołączając do swojej elektrycznej floty także pojazdy wodorowe. Dzięki tej decyzji pasażerowie mogą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań w transporcie publicznym i motoryzacji – mówił podczas konferencji Alberto Fiore, Dyrektor Zarządzający Solaris Italia.

Autobusy wodorowe marki Solaris to kolejne obok trolejbusów i autobusów bateryjnych, bezemisyjne pojazdy w portfolio producenta – cechą odróżniającą je od autobusów elektrycznych jest wytwarzanie energii elektrycznej bezpośrednio na pokładzie. Urbino 12 hydrogen posiada więc wszystkie zalety autobusu elektrycznego, zapewniając przy okazji niezwykle wysoki zasięg na jednym tankowaniu, a jedynym „produktem ubocznym” z wytwarzania energii elektrycznej w autobusie wodorowym jest para wodna.

Zamówienia na Solarisy korzystające z technologii wodorowej nabierają tempa – do grona klientów na wodorowy model Solarisa oprócz Bolzano dołączyli niedawno przewoźnicy z Niemiec, Austrii, Holandii i Szwecji.

Źródło: Solaris Bus & Coach

Zobacz także
– Solaris Urbino Hydrogen z demo tour w Polsce
– Testy Solaris Urbino na wodór w Wiedniu
– Katalog autobusów wodorowych