Ciężarówki na CNG dołączyły do floty Royal Mail w Wielkiej Brytanii

Biogaz w postaci CNG zasili nowe ciężarówki Poczty Brytyjskiej – Royal Mail. Z początkiem maja 2021 Brytyjska Poczta odebrała 29 Iveco Stralis NP 460 zasilanych sprężonym gazem ziemnym. Zakup ekologicznej floty ciężarówek zasilanych biometanem był poprzedzony 2-letnimi testami. Nowe ciężarówki gazowe Royal Mail będę woziły przesyłki w północno-zachodniej Anglii.

Royal Mail UK postawiło na Iveco Stralis NP z napędem CNG (źródło: Royal Mail)

Ciężarówki gazowe zakupione przez Pocztę Brytyjską mają 640 kilometrów zasięgu na jednym tankowaniu CNG. Co ważne, będzie to całkowicie odnawialny sprężony biometan. Dzięki mocnemu silnikowi Cursor 13 Natural Power o mocy 460 KM bez problemu mogą ciągnąć zestawy o łącznej masie całkowitej 40 ton. Pierwsze testy ciężarówek gazowych były prowadzone w 2017 roku. Następnie w 2019 roku zakupiono 2 pierwsze ciężarówki na biometan. Rocznie jedna ciężarówka zasilana biogazem w Royal Mail redukuje emisję CO2 o 53 tony.

Biogaz będzie tankowany na stacjach zlokalizowanych w pobliżu Warrington, Chorley i Preston. Poczta Brytyjska wraz z rozwojem sieci tankowania planuje dodanie kolejnych ciężarówek zasilanych odnawialnym biogazem. W przypadku floty Royal Mail zasilanie biogazem to redukcja emisji CO2 o 84% oraz cząstek stałych o 99%. Dzięki temu Poczta Brytyjska może nie tylko wywiązać się ze zobowiązania ograniczenia emisji, ale także oszczędza w wydatkach na paliwo. Wydajne ciężarówki na bioCNG pozwalają na bezproblemowy transport najcięższych przesyłek.

Źródło: Royal Mail

Zobacz także
– Amazon kupi 1000 ciężarówek na gaz ziemny w USA
– Ciężarówki i autobusy na gaz nie zapłacą ViaToll?
– Katalog aut ciężarowych na LNG