Ciężarówki na CNG – 1000 sztuk dla Amazon w USA

CNG zasili 1000 ciężarówek Amazon w USA. Silniki gazowe do nowych pojazdów dostarczy konsorcjum Cummins-Westport. Nowe ciężarówki na gaz mają znacząco zmniejszyć emisję spalin w Stanach Zjednoczonych we flocie Amazon. Ciężarówki na LNG pracują także dla operacji Amazon w Polsce i Niemczech.

Gaz ziemny dla napędu ciężarówek Amazon ma przynieść redukcję emisji spalin. W 2020 roku ze względu na epidemię COVID-19 dostawy towarów przez Amazon wzrosły o 38%. Powszechnie stosowany tu napęd diesla spowodował znaczący wzrost emisji spalin, przede wszystkim dwutlenku węgla. Jak zauważają komentatorzy, Amazon stawia na dystrybucję do finalnych klientów autami elektrycznymi. Ze względu na ograniczenia technologiczne i brak infrastruktury nie jest jednak w stanie wdrożyć e-ciężarówek na średnie i dalekie dystanse. Tutaj z pomocą przychodzi zasilanie gazem ziemnym. Kilka lat temu na ciężarówki gazowe postawił także inny amerykański gigant – firma kurierska UPS.

Ciężarówki gazowe dla Amazon to ponad 700 aut klasy 6 i klasy 8. Będą wyposażone w silnik gazowe dostarczone przez amerykańsko-kanadyjskie konsorcjum Cummins-Westport. Ciężarówki na gaz ziemny pracują również dla Amazon w Europie. Na polskich drogach można zauważyć naczepy oznaczone Amazon ciągnięte przez ciągniki zasilane LNG. Trasy pokonują ciężarówki na LNG z polskich centrów dystrybucji Amazon do Niemiec.

Źródło: Amazon, Cummins-Westport

Zobacz także
– Ciężarówki i autobusy na gaz nie zapłacą ViaToll?
– Bez MAUT dla ciężarówek LNG i CNG w Niemczech do 2023 roku
– Katalog aut ciężarowych na LNG