Ciężarówka na wodór od Navistar z ogniwem GM Hydrotec

Ogniwo paliwowe GM Hydrotec napędzi ciężarówki firmy Navistar. W ramach podjętej współpracy między koncernami pierwsze testy ciężarówek na wodór rozpoczną się w 2022 roku. Pierwsze egzemplarze ciągników z ogniwem wodorowym będą miały 800 kilometrów zasięgu (500 mil). Za dostawy paliwa wodorowego będzie odpowiadać firma OneH2.

Navistar International z ogniwem paliwowym GM (źródło: Navistar)

Navistar International RHTM Series na wodór to kolejna bezemisyjna ciężarówka na amerykańskim rynku. Będzie wyposażona w dwa ogniwa wodorowe GM Hydrotec. Łączna moc ogniwa wodorowego wyniesie 160 kW (2 x 80 kW). Każdy moduł napędu wodorowego jest zbudowany z zestawu 300 ogniw paliwowych z oddzielnym zarzadzaniem mocą i temperaturą. Ogniwa GM Hydrotec mogą występować także w zestawach składających się z 3 setów ogniw. Ogniwo paliwowe GM jest odporne na niskie temperatury oraz może być stosowane w różnych aplikacjach – górnictwie, transporcie wodnym czy przemyśle. Należy zaznaczyć, że wybór ogniw GM przez Navistar to pewna ciekawostka. Navistar w dużej mierze należy już bowiem do grupy Volkswagen. Należąca do tej samej grupy Scania na dostawcę ogniw wodorowych w Europie wybrała firmę Cummins.

Testy ciężarówek wodorowych będzie prowadził jeden z największych przewoźników w Stanach Zjednoczonych – JB Hunt.  Ciężarówki Navistar napędzane ogniwami paliwowymi wyruszą na trasy pod koniec 2022 r. Kompleksowe testy jazdy na wodorze, jak i dystrybucji oraz tankowania wodoru, mają pozwolić z rozpoczęciem regularnej produkcji ciężarówek wodorowych w 2024 roku. Za dostawy tankowanie wodoru będzie odpowiadać firma OneH2. Dzięki partnerstwie z Navistar, OneH2 chce zbudować sieć stacji tankowania wodoru dla 2000 ciężarówek z ogniwami paliwowymi.

Źródło: General Motors

Zobacz także
– Dofinansowanie do badań ciężarówek w Niemczech
– Szwajcarska Poczta z ciężarówkami wodorowymi Hyundai
– Ciężarówki na wodór – katalog