Lokomotywa na wodór od CRRC pojedzie w Niemczech?

Ogniwa paliwowe wydają się napędzać już wszelkiego typu ciężkie pojazdy w Chinach – ciężarówki, auta kopalniane czy pociągi. Chińska firma CRRC tym razem pokazała lokomotywę zasilaną wodorem. Ten pojazd szynowy jest dedykowany głównie dla prac manewrowych – ma 700 kW mocy, uciąg 5000 ton i autonomię pracy 24,5 motogodzin. Czy pojawi się także w Europie?

Zasilanie wodorem trafiło do oferty kolejnego producenta taboru szynowego. Chiński CRRC zaprezentował pod koniec stycznia 2021 roku w Chinach lokomotywę manewrowa z ogniwami paliwowymi. To co zachwyca to całkowicie bezemisyjna praca bez dostępu do sieci trakcyjnej. Przedstawiciele firmy podkreślają istotę napędów wodorowych co do ograniczenia emisji CO2. Chiny planują stać się całkowicie neutralną gospodarką pod względem CO2 do 2060 roku. Lokomotywy na wodór są także cichsze, mają mniejsze wibracje i są łatwiejsze w eksploatacji niż wersje na diesla.

Lokomotywa CRRC na wodór bazuje na modułowej konstrukcji, która może być stricte dopasowana pod potrzeby klienta w zakresie wózków czy mocy jednostki. Standardowa wersja z ogniwami wodorowymi waży 68 ton i ma uciąg 5000 ton. Ogniwo paliwowe zamontowane na pokładzie ma moc ok. 60 kW. Energia elektryczna trafia najpierw do akumulatorów litowych o pojemności 294 kWh. Niewykluczone, że prezentowana lokomotywa trafi również do Europy. Niemiecka firma zależna Deutsche Bahn testuje bowiem inny model lokomotywy CRRC na diesla. Pomyślne przejście testów otworzy także drogą dla wersji na wodór.

Źródło: CRRC

Zobacz także
– Wodór zasili pociąg PKP Intercity do 2030 roku
– Pociąg na wodór od PESA wspólnie z PKN Orlen
– Wodór jako paliwo