Autosan Sancity na wodór zadebiutuje na TransExpo 2021

Autosan Sancity 12LFH to oficjalne oznaczenie pierwszego autobusu na wodór z Sanoka. Autosan poszerza gamę topowego modelu o bezemisyjną wersję z ogniwami wodorowymi. Za bazę dla odmiany wodorowej służy tutaj elektryczna wersja Sancity 12LF. Oficjalna premiera Autosana z ogniwami paliwowymi odbędzie się pod koniec października 2021 na targach Trans Expo 2021 w Kielcach.

Autosan Sancity 12 LFH na wodór

Wodór jako paliwo dla autobusów zyskuje coraz większe zainteresowanie w Polsce. Po premierze Solarisa Urbino 12 Hydrogen w 2019 roku, swoją propozycję przedstawia także Autosan. Autosan Sancity 12 LFH został wyposażony w ogniwa wodorowe generujące prąd na pokładzie oraz bazowy zestaw akumulatorów. Autobus napędzają silnik elektryczny TM4 o mocy 235 kW. W wersji elektrycznej LFE zamontowane są akumulatory o pojemności 232 kWh. Wersja wodorowa zapewne będzie miała zredukowane akumulatory do pojemności ok. 60 – 80 kWh.

Autosan Sancity 12 LFH na wodór

Wodór tankowany do Autosan Sancity 12 LFH będzie w postaci sprężonej pod ciśnieniem 350 bar. Znając bazowe wymogi miejskich przewoźników oraz specyfikację innych autobusów na wodór możemy spodziewać się zasięgu rzędu 400 – 500 kilometrów na jednym tankowaniu. Wersja elektryczna zapewnia zasięg do 240 kilometrów na jednym ładowaniu prądu. Autobus z początkiem października był już testowany na ulicach Sanoka. Nie wiemy jednak, czy auto poruszało się dzięki energii z akumulatorów czy faktycznie było już tankowane wodorem. Jednocześnie czekamy na premierą autobusu o długości 18 metrów zasilanego LNG, który z początkiem 2022 roku ma być dostarczany dla MZA Warszawa.

Źródło: własne

Zobacz także
– Autosan Sancity Hydrogen – zapowiedź produkcji
– Autosan Sancity CNG – dane katalogowe
– Katalog autobusów CNG/LNG