Lokomotywa na wodór z Estonii – pierwsze testy w 2022 roku

Ogniwo paliwowe napędzi lokomotywę manewrową estońskiego przewoźnika Operail. Firma z początkiem października podpisała umowę na wykonanie pierwszego prototypu. Całkowicie bezemisyjna lokomotywa wyjedzie na tory w 2022 roku. Docelowo Operail chce mieć w swojej flocie 40 bezemisyjnych lokomotyw.

Napęd wodorowy dla lokomotyw dostarczy firma Stargate Hydrogen. Ogniwa wodorowe zostaną zamontowane w istniejących już lokomotywach spalinowych. W miejsce silnika diesla trafią całkowicie bezemisyjne ogniwa paliwowe. Operail i Stargate chce ruszyć z testami pierwszej lokomotywy przed końcem 2022 roku. W razie powodzenia testów Operail przestawi na napęd wodorowy nawet 40 lokomotyw. Operail testuje również lokomotywę z zasilaniem skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Lokomotywy na wodór to coraz gorętszy temat w Europie Środkowej. Obecnie w eksploatacji znajduje się wiele lokomotyw, które wymagają zastąpienia przez nowe jednostki lub generalnego remontu. Trend ten czuje także polska PESA, która zbudowała pierwszy prototyp lokomotywy manewrowej PESA SM42-6Dn. Już niebawem mają ruszyć testy lokomotywy wspólnie z Orlenem, a na przyszły rok planowane jest wdrożenie do regularnej eksploatacji.

Źródło: Operail

Zobacz także
– PESA SM42 6Dn H2Loco – premiera na targach TRAKO 2021
– Lokomotywa na wodór od PESA jeszcze w 2021 roku
– PKP planuje zakup pociągów na wodór