Silnik na gaz ziemny o mocy 500 KM – nowość od Cummins

Napęd gazowy z nowym, mocnym silnikiem o pojemności 15 litrów. Amerykański producent wdraża do oferty silnik IX15N o mocy 500 KM i momencie obrotowym 2500 Nm. Będzie on dostępny od 2022 roku na rynku Stanów Zjednoczonych i Kanady. W przyszłości nowy wariant silnika IX15N będzie mógł spalać także wodór.

Cummins IX15N to najnowocześniejszy silnik gazowy w gamie amerykańskiego producenta. Najważniejszy atut nowego silnika to moc 500 KM i 2500 Nm momentu obrotowego. Dzięki nowym rozwiązaniom i materiałom udało się obniżyć masę jednostki napędowej o 250 kg względem silnika Diesla. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym nie wymaga montażu układu oczyszczania spalin SCR. Za przeniesienie napędu będzie odpowiadała automatyczna skrzynia biegów Eaton. Wtrysk gazu ziemnego odpowiada własna instalacja gazowa Cummins Fuel Delivery System. W przyszłości silnik IX15N będzie dostępny także w wersji zasilanej wodorem. Paliwo wodorowe będzie spalane wewnątrz silnika, nie będzie potrzeby stosowania ogniw paliwowych.

Napędy alternatywne Cummins to obecnie cała gama jednostek – silniki gazowe, napędy elektryczne czy wodorowe. Firma widzi jednak istotny potencjał w silnikach zasilanych biogazem. To paliwo w Stanach Zjednoczonych jest powszechnie nazywane jako RNG – Renewable Natural Gas – i zyskuje na popularności. Do 2030 roku rząd stanowy Kalifornii czy władze federalne hojnie dotują pozyskiwanie odnawialnego biometanu i wdrażanie nowych pojazdów na biogaz.

Źródło: Cummins

Zobacz także
– Silnik na LNG o mocy 530 KM w ciężarówce Huang He X7
– Foton Auman LNG – ciężarówka z zasięgiem 2600 kilometrów na jednym tankowaniu
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG