Kamaz 54901 LNG wchodzi na rynek UE w 2022 roku

Kamaz na LNG wchodzi na unijny rynek aut ciężarowych do dalekich transportów. Z początkiem lutego 2022 Kamaz ogłosił początek sprzedaży ciągnika siodłowego Kamaz 54901 zasilanego skroplonym gazem ziemnym. Kamaza na ciekły metan będzie zasilał silnik gazowy Liebherr/Kamaz o mocy 450 KM. Zasięg na jednym tankowaniu LNG to około 1300 kilometrów. Pierwsze auta trafią na rynek pod koniec 2022 roku.

Kamaz na skroplony metan ma stanowić ciekawą alternatywę do innych ciężarówek zasilanych LNG. Nowy ciągnik na gaz ziemny został opracowany wspólnie z koncernem Daimler i dzieli wiele podzespołów z ciężarówką Mercedes Actros. Ciężarówka ma posiadać silnik gazowy o zapłonie iskrowym pracującym na podobnej zasadzie jak rozwiązania Iveco czy Scania. Silnik na LNG Kamaz-950.10 został zbudowany wspólnie przez Kamaz i Libherr. Według nieoficjalnych informacji silnik LNG Kamaz ma mieć 450 KM i około 2000 Nm momentu obrotowego. Za przeniesienie napędu ma odpowiadać automatyczna skrzynia biegów ZF Traxton.

Zasięg na LNG nowego Kamaza ma wynosić około 1500 kilometrów. Paliwo LNG ma być magazynowane w dwóch zbiornikach kriogenicznych. Łączna pojemność wodna zbiorników LNG ma wynieść około 1600 litrów. Pozwoli to na zmagazynowanie ok. 380 kg LNG. W pierwszej kolejności na europejski rynek mają trafić auta z najwyższą kabiną na długie, międzynarodowe trasy. Auto ma być wyposażone również w liczne systemy wspomagające pracę kierowcy, jak automatyczne hamowanie czy system trzymania linii pasa. Pierwsze Kamazy LNG mają być montowane na Litwie, skąd będą trafiać na europejski rynek.

Źródło: Kamaz

Zobacz także
– Kamaz 5490Neo LNG – przejedzie 700 kilometrów na gazie
– MAZ 54A02K-520-030 LNG – dane pojazdu
– Katalog aut ciężarowych CNG/LNG