H2Bus Elan01E – mały autobus na wodór dla miasta ze Słowacji

Autobus zasilany wodorem H2Bus Elan01 będzie produkowany na Słowacji. Słowacka firma Mobility & Innovation będzie produkować 8 metrowy autobus z ogniwami paliwowymi, który pomieści 68 pasażerów. Autobus posiada ogniwo wodorowe Loop Energy o mocy 30 kW i cechuje się bardzo niskim zużyciem energii na poziomie 0,61 kWh/kilometr trasy. Startują właśnie testy autobusu w Słowacji, Czechach, Węgrzech oraz we Włoszech i Szwajcarii.

H2Bus Elan 01E – rozmieszczenie napędu wodorowego (źródło: Mobility & Innovation)

Wodór tankowany do H2 Bus Elan01E jest w postaci sprężonej i magazynowanej pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35). Zbiorniki z wodorem (3 butle) umieszczono ponad silnikiem, z tyłu pojazdu. Dzięki temu autobus ma zaledwie 2,94 metra wysokości. Dzięki niskiej masie autobus na pokonanie 100 kilometrów potrzebuje zaledwie 3,2 kg wodoru. Zapas wodoru w ilości 10,5 kg paliwa pozwala na przejechanie do 400 kilometrów na jednym tankowaniu. W autobusie zamontowano ogniwo paliwowe Loop Energy S300 o mocy 30 kW. Autobus H2Bus Elan01E konstrukcyjnie i wymiarami przypomina produkowany w Polsce autobus ARP Pilea E.

Minibus na wodór H2Bus Elan01 E pokonał 1200 kilometrów celem certyfikacji pojazdu. Po prezentacji autobusu, która miała miejsce w Bratysławie 15 marca 2022 roku, wodorowy autobus ruszy na tourne po europejskich miastach. Produkcję wodorowego autobusu wspiera m.in. Ministerstwo Gospodarki Słowacji. Mobility & Innovation chce przetestować autobus w Słowacji, Czechach Węgrzech, Szwajcarii oraz we Włoszech. Niskie zużycie wodoru w autobusie jest możliwe dzięki innowacyjnym ogniwom wodorowym Loop Energy. Wykorzystując technologię eFlow. Dostarczone we wrześniu 2021 ogniwo paliwowe jest pierwszym z serii zespołów napędowych, któ®e ma trafić do firmy Mobility & Innovation.

Źródło: Mobility & Innovation, Loop Energy

Zobacz także
– Wodór zasili autobusy piętrowe w Liverpoolu
– Katalog autobusów wodorowych
– Wodór jako paliwo