Konin liczy koszt jazdy na wodorze w pilotażowym autobusie

Koszt zasilania wodorem w komunikacji miejskiej stał się tematem gorącej dyskusji w Koninie. Wobec miejskiej spółki pojawiły się zarzuty, że autobus z ogniwem wodorowym będzie droższy. Władze miasta uspokajają jednak mieszkańców i wskazują na korzyści z pilotażowego uruchomienia. Atutem ma być m.in. niska cena autobusu wodorowego oraz bezcenne doświadczenie w jeździe na wodorze.

Dostawy wodoru do MZK Konin będzie realizował ZE PAK. Firma wygrała w styczniu 2022 przetarg, na mocy którego będzie dostarczać wodór w cenie 70 zł/kg (ok. 14,7 euro/kg). To nieco drożej niż chociażby w Niemczech, gdzie cena wodoru oscyluje wokół 10 euro/kg. W przypadku MZK Konin mamy jednak do czynienia z instalacją mobilną, gdzie paliwo wodorowe jest dostarczane tylko do jednego autobusu z ogniwami paliwowymi. Autobus na razie będzie jeździł testowo przez okres 4 lat, po czym na zajezdni MZK Konin powinna już stanąć stacja wodorowa z prawdziwego zdarzenia.

Cena wodoru dla MZK Konin to 70 zł/kg. Autobus dla pokonania 100 kilometrów potrzebuje około 6 kg paliwa wodorowego. Daje to cenę 480 zł/100 kilometrów. Porównywalny autobus z silnikiem diesla (12 metrów długości) potrzebuje 40 litrów diesla w cenie ok. 7 zł/l (koszt w kwietniu 2022) – co oznacza wydatek 280 zł/100 kilometrów oraz spalanie AdBlue, co może kosztować nawet 12-15 zł/100 kilometrów (2,5-3,0 l AdBlue/100 kilometrów). Na chwilę obecną nie da się policzyć kosztów serwisu autobusu z ogniwem wodorowym – ta pozycja będzie znana za rok. Koszt serwisu auta z ogniwem paliwowym powinien być znacząco niższy od autobusu w dieslu. Proste liczby pozornie przemawiają przeciw zasilaniu wodorem, jednak w perspektywie następnych kilkunastu lat obecnie zbierane doświadczenia mogą okazać się bezcenne dla sprawnego wdrożenia floty autobusów zasilanych zielonym wodorem.

Źródło: Paweł Adamow – Wiceprezydent Konina

Zobacz także
– Wodór dla MZK Konin dostarczy ZE PAK
– MZK Konin wydzierżawi autobus na wodór od Solaris
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje