Silnik Dual Fuel zasilany wodorem wejdzie do oferty Westport. Instalacja gazowa H2 HPDI pozwoli przekształcić silniki diesla do zasilania wodorem. Zastąpienie oleju napędowego przez wodór zmniejszy emisję CO2 o 98%. Atutem instalacji ma być łatwe przestawienie z zasilania LNG na wodór. Premiera nowego typu gazodiesla na wodór odbyła się na targach Act Expo, której rozpoczęły się 9 maja w Kalifornii. Prawdopodobnie instalacja w pierwszej kolejności trafi do ciężarówki Volvo FH.
Zasilanie wodorem w instalacji H2 HPDI to o 20% większa moc i moment obrotowy niż przy samym zasilaniu dieslem. Wtrysk wodoru pod wysokim ciśnieniem poprawia sprawność cieplną silnika o 5 – 10%. Powyższe parametry pracy potwierdzono na 13-litrowym silniku Diesla z turbodoładowaniem. Mając na uwadze powołanie się na wcześniejsze doświadczenia z LNG, chodzi tutaj o silnik Volvo D13C. Silnik z gazodieslem na wodór posiada układ V6 i pracę w układzie czterosuwowym.
Ciężarówki na wodór z instalacją H2 HPDI jest dużo tańsza od ciężarówki z ogniwem paliwowym czy w pełni akumulatorowym. Wszystko dzięki doświadczeniom zabranym w zastosowaniu HPDI dla zasilania LNG. Pierwszym odbiorcą tej technologii będą firmy AVL i Scania. Trwają rozmowy z innymi producentami nad montażem silników wodorowych w innych ciężarówkach. Zastosowanie wodoru pozwoli na znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla przy zachowaniu parametrów pracy ciężarówek na trasach dalekodystansowych.
Źródło: Westport
Zobacz także
– Silnik H2 HPDI od Westport dla Scania
– Silnik na wodór od MAN jest testowany w Niemczech
– Ciężarówki na wodór – katalog