Ciężarówka z silnikiem na wodór od Volvo w 2026 roku

Volvo z silnikiem na wodór zostanie przekazane do testów w 2026 roku. Zeroemisyjna ciężarówka Volvo z silnikiem wodorowym nie będzie odstępowała parametrami pracy od ciężarówek zasilanych dieslem. Dostawcą instalacji wodorowej w technologii HPDI będzie firma Westport. Podobne rozwiązanie stosowane już jest w Volvo LNG, które w topowej wersji rozwija 500 KM mocy.

Volvo rozpocznie testy pojazdów ciężarowych wykorzystujących wodór w silnikach spalinowych przy udziale klientów w 2026 r., dostępne będą one na rynku pod koniec tej dekady. Samochody ciężarowe napędzane wodorem z silnikiem spalinowym uzupełnią ofertę Volvo obejmującą inne rozwiązania alternatywne, takie jak elektryczne pojazdy ciężarowe akumulatorowe, elektryczne pojazdy ciężarowe z ogniwami paliwowymi i te napędzane paliwami odnawialnymi, takimi jak biogaz (bioLNG) i HVO (hydrodrafinowany olej roślinny).

„Pojazdy ciężarowe, w których pozostaje tradycyjny silnik spalinowy, ale zasilany wodorem, będą miały takie same osiągi i niezawodność jak nasze ciężarówki z silnikiem Diesla, ale z dodatkową korzyścią w postaci potencjalnie zerowej emisji netto CO2 od źródła do koła. Będą cennym uzupełnieniem naszych akumulatorowych pojazdów elektrycznych, które są obecne na rynku od kilku lat” – mówi Jan Hjelmgren, dyrektor ds. zarządzania produktami i jakością w Volvo Trucks.

Samochody ciężarowe Volvo z silnikami spalinowymi zasilanymi ekologicznym wodorem mają potencjał, aby zapewnić zerową emisję CO2 netto od „od źródła do koła” przy wykorzystaniu odnawialnego HVO jako paliwa zapłonowego i są klasyfikowane jako „pojazdy o zerowej emisji” (ZEV) zgodnie z ustalonymi nowymi unijnymi normami emisji CO2.

„Jest oczywiste, że do dekarbonizacji transportu ciężkiego potrzebnych jest kilka rodzajów technologii. Jako globalny producent samochodów ciężarowych musimy wspierać naszych klientów, oferując różnorodne rozwiązania w zakresie dekarbonizacji, a klienci mogą wybrać alternatywę w zależności od zlecenia transportu, dostępnej infrastruktury i cen zielonej energii” – mówi Jan Hjelmgren.

Samochody ciężarowe Volvo z silnikami spalinowymi napędzanymi wodorem będą wyposażone w technologię bezpośredniego wtrysku wysokiego ciśnienia (HPDI), polegającą na wtryskiwaniu niewielkiej ilości paliwa zapłonowego pod wysokim ciśnieniem, aby umożliwić zapłon samoczynny przed dodaniem wodoru. Do zalet tej technologii zalicza się wyższą efektywność energetyczną przy niższym zużyciu paliwa oraz zwiększoną moc silnika.

Volvo Group podpisała umowę z Westport Fuel Systems w sprawie utworzenia spółki joint venture wykorzystującej technologię HPDI. Oczekuje się, że wspólne przedsięwzięcie zacznie funkcjonować w drugim kwartale 2024 r., po formalnym zamknięciu.

Źródło: Volvo Trucks