Pociąg na wodór pojedzie w Bawarii

Nowy pociąg wodorowy firmy Siemens zademonstruje swoją przydatność w codziennym użytkowaniu na bawarskiej kolei Regiobahn (BRB) z Augsburga w ciągu najbliższych dwóch i pół roku. Dwuczłonowy skład zacznie regularnie kursować wraz ze zmianą rozkładu jazdy 16 grudnia. Z nowego pociągu będą mogli wówczas skorzystać pasażerowie tras do Peißenberg i Füssen.

Pociąg wodorowy to projekt pilotażowy: Z technicznego punktu widzenia wagon jest pociągiem elektrycznym zasilanym akumulatorowo, wyjaśnia dyrektor zarządzający BRB Arnulf Schuchmann. Podczas pracy akumulator jest stale doładowywany przez wodorowe ogniwo paliwowe.

Pociąg będzie tankowany raz dziennie 170 kilogramami wodoru, co zapewni mu zasięg 1000 kilometrów. Producent Siemens i spółka zależna DB Energie Deutsche Bahn zapewniają, że praca z wysoce wybuchowym gazem jest bezpieczna, a technologia jest dojrzała. Pasażerowie nie odczuliby żadnej różnicy w porównaniu z podróżą napowietrznymi pociągami elektrycznymi.

Podczas uroczystości w zajezdni BRB w Augsburgu minister transportu Christian Bernreiter ochrzcił pociąg „Wolnym Państwem Bawarii”. Rząd Bawarii przeznacza na projekt 4,3 mln euro. Bernreiter powiedział, że faza testów do połowy 2027 r. to nie tylko kwestia niezawodności i kosztów eksploatacji, ale także procesu tankowania i dostaw wodoru. Wodór produkowany jest z energii elektrycznej z systemów wiatrowych i słonecznych, zapewnił szef DB Energy Florian Reuter. Firma DB udostępnia stację napełniania wodorem w bazie BRB na południu Augsburga.

Zastosowanie technologii wodorowej w transporcie kolejowym jest ambitne: personel kolei musi zostać specjalnie przeszkolony w zakresie procesu tankowania, a także pracy w kabinie maszynisty. Federalny Urząd Kolejowy właśnie wydał zgodę na pociąg BRB w Augsburgu, zaledwie trzy tygodnie przed planowanym uruchomieniem go w planowych kursach.

Pociągi wodorowe to swego rodzaju „technologia luk”: z jednej strony celem jest „wycofywanie oleju napędowego” z pasażerskiego transportu kolejowego, mówi Bernreiter. Z drugiej strony elektryfikacja liniami napowietrznymi nie ma sensu na wszystkich liniach bocznych.

Odniesienie do pociągu wodorowego w rozkładzie jazdy
Nawiasem mówiąc, bawarska kolej Regiobahn chce umieścić w swoim rozkładzie jazdy informację, kiedy i na jakiej trasie będzie kursował pociąg wodorowy. W ten sposób miłośnicy kolei będą mogli przekonać się na własne oczy, nawet jeśli różnice nie będą duże. Szef BRB Schuchmann powiedział, że nad pociągiem, zwłaszcza w chłodne dni, będzie widoczna biała chmura pary wodnej. Pierwszego w Bawarii pociągu wodorowego trudno pomylić z lokomotywą parową.