Volvo LNG 6×4 dla przewozu cementu

LNG dla ciężarówek dedykowanych do cięższej pracy terenowej dotychczas było raczej pomijane przez producentów. Volvo jest pionierem ciężarówek LNG z napędem więcej niż jednej osi. W czasie targów Bauma 2019 zaprezentowano Volvo FM LNG 6×4. Pierwszym egzemplarzem w ciągłej eksploatacji jest FM LNG dla transportu cementu w Szwecji.

Ciężarówki LNG w Europie to przede wszystkim auta do transportu dalekobieżnego. Iveco Stralis Natural Power czy Scania R410 LNG przemierzają tysiące kilometrów po autostradach zachodniej Europy. Warto zaznaczyć, że są to silniki gazowe o zapłonie iskrowym, pracujące optymalnie pod stałym obciążeniem. Silnik Dual Fuel LNG od Volvo przynosi tu istotną zmianę. Dzięki zapłonowi samoczynnemu może pracować także pod bardziej wymagającymi zadaniami, np. przy pracach budowlanych.

Volvo LNG poszło krok dalej. Oprócz zasilania skroplonym gazem ziemnym zaoferowało także układ napędowy dla dwóch osi zamiast jednej. Dzięki temu pojazd dzielniej radzi sobie w terenie czy ciężkich warunkach drogowych (błoto, śnieg). Premierowy pokaz gazowego Volvo miał miejsce w czasie targów Bauma 2019. Pokazano wówczas auto z zabudową hakową do transportu maszyn budowlanych. Silnik G13C460 dostarcza mocy 460 KM i 2300 Nm momentu obrotowego. Parametry te są przenoszone na dwie osie poprzez 12 biegową skrzynię I-Shift przy 1000 obrotach silnika na minutę.

Volvo FH LNG w układzie 6×4 jest już eksploatowane w Szwecji do transportu cementu. Podwozie wyposażono w jeden silos, drugi silos na cement może być dołączony jako przyczepa. Volvo FH LNG w specyfice budowlanej nie odstaje od osiągów ciężarówek na olej napędowy. Firma Cementa Group z powodzeniem wykorzystuje je w codziennych zadaniach.

Źródło: Volvo, Cementa Group

Zobacz także
– Volvo FH/FM LNG – specyfikacja
– Katalog aut ciężarowych zasilanych CNG i LNG
– Przedstawienie paliwa CNG/LNG dla transportu