Zielone rejestracje dla samochodów na wodór

Zielone tablice rejestracyjne będą montowane w autach na wodór. Od 1 stycznia 2020 wszystkie nowo rejestrowane samochody z ogniwami paliwowymi w Polsce otrzymają zielone tablice rejestracyjne z żółtą obwódką. Jest to kolejny mechanizm dla odróżnienia bezemisyjnych samochodów, m.in. pod kątem dostępu do buspasów w miastach.

Specjalne tablice rejestracyjne dla aut z ogniwami paliwowymi są przydzielane od 1 stycznia 2020. Zielone tablice dla aut wodorowych od dotychczasowych różnią się tłem (zielone zamiast białego) oraz posiadają dodatkowo żółtą obwódkę. W przypadku elektryków obwódka jest czarna. Pozostałe elementy >ekologicznych< tablic pozostały bez zmian, tj. układ i przydział liter, flaga UE i hologram.

Oznaczenie auta na wodór (źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Zielone rejestracje dla aut wodorowych stanowią uzupełnienie do dotychczasowych naklejek dla aut z napędami alternatywnymi. Od 1 lipca 2018 auta zasilane wodorem można było oznaczyć specjalną naklejką H. Naklejka uprawnia m.in. do bezpłatnego parkowania, poruszania się po buspasie oraz dostęp do Stref Niskoemisyjnych. Przy pierwszej rejestracji lub zmiany właściciela pojazdu urzędu z automatu wydadzą zielone tablice. Kierowcy mogą wymieniać dotychczasowe białe tablice na zielone, ale nie jest to obowiązek. Jeśli kierowca zdecyduje się na takie rozwiązanie musi ponieść wydatek 93 zł za nowe tablice rejestracyjne. W zeszłym roku nastąpiło unormowanie dystrybutorów tankowania paliw alternatywnych – m.in. wodoru, sprężonego i skroplonego gazu ziemnego.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz także
Auta na wodór dostaną naklejkę H
– Oznaczenie dystrybutorów z paliwami alternatywnymi
– Mapa stacji wodorowych w Polsce