Tankowanie wodoru Francja – Nowa stacja dla ciężarówek

Tankowanie wodoru do ciężarówek we Francji z nową lokalizacją. AirLiquide z początkiem lipca rozpoczął budowę stacji wodorowej o wydajności 1000 kg wodoru na dobę. Stacja będzie tankować wodór H70 o ciśnieniu 700 bar do floty 20 ciężarówek z ogniwem paliwowym. Stacja będzie również tankować autobusy i auta osobowe z ogniwami wodorowymi.

Budowa stacji wodoru jest realizowana przez AirLiquide w ramach projektu HyAMMED. Grono partnerów – m.in. CocaCola, Carefour czy Monoprix – zobowiązali się do zakupu 8 wodorowych ciężarówek. Wyruszą one na trasy w 2022 roku i będą miały dopuszczalną masę całkowitą 44 ton. Zasięg na wodorze jednej ciężarówki to 800 kilometrów. Jedna z ciężarówek będzie woziła gazy techniczne dla AirLiquide. Wdrożenie takiej floty ciężarówek pozwoli na zredukowanie emisji CO2 o 1500 ton rocznie.

Stacja wodorowa w Fos Sur Mer będzie miała wydajność dobową 1000 kg wodoru. Na stacji będzie można tankować wodór H35 (350 bar) i H70 (700 bar). Dofinansowanie do stacji wodorowej przekazały region Provence-Alpes-Côte d’Azur oraz europejska inicjatywa FCH JU. Stacja będzie mogła tankować 20 ciężarówek z ogniwami paliwowymi dziennie. W stacje wodorowe na terenie Francji inwestuje również Engie. Obecnie na terenie Francji działa kilka stacji tankowania wodoru dedykowanych przede wszystkim dla autobusów miejskich.

Źródło: Air Liquide

Zobacz także
– Stacje tankowania wodoru w Polsce
– Katalog ciężarówek na wodór
– Wodór jako paliwo