Quantron Q-LIH2 – dostawczak na wodór na bazie Iveco Daily

Auto dostawcze na wodór będzie dostarczać w Europie firma Quantron. Niemiecki producent pokazał pierwsze egzemplarze Q-LIH2 na bazie Iveco Daily. Klienci będą mogli wybrać silnik elektryczny w dwóch wariantach – 100 kW i 147 kW. Zasięg na wodorze wyniesie odpowiednio 300 km lub 500 km.

Quantron Q-LIH2 – pierwsze testowe egzemplarze (źródło: Quantron)

Quantron po zapowiedzi ciężarówki na wodór Energon, o prezentacji której pisaliśmy tutaj, chce wejść również w segment aut dostawczych z ogniwem paliwowym. Za bazę dla budowy auta posłuży wytrzymała konstrukcja Iveco Daily. Quantron Q-LIH2 będzie dostępne w dwóch wielkościach – dmc 4,2 tony i 7,2 tony. Masa 4,2 tony nie jest tutaj przypadkowa, gdyż różnica 700 kilogramów między tradycyjnym 3,5 tony będzie warunkowo dopuszczana do jazdy ze zwykłym prawem jazy kategorii B. Unia Europejska zezwoliła na dodatkowe 700 kilogramów dla napędów alternatywnych, w co wpisują się ogniwa wodorowe.

Quantron Q-LIH2 będzie dostępny z silnikiem elektrycznym 100 kW (4,2 t dmc) i 147 kW (7,2 t dmc). W zależności od wielkości zbiornika na wodór na jednym tankowaniu Q-LIH2 pokona od 300 do 500 kilometrów. Zasilanie wodorem będzie możliwe w zabudowach skrzyniowych typu izoterma lub kontener. Dostawcą ogniwa wodorowego jest AE Driven Solutions GmbH (AEDS). W najpopularniejszym wariancie auto zaoferuje 1200 kg ładowoności i 400 kilometrów na jednym tankowaniu wodoru.

Źródło: Quantron

Zobacz także
– Quantron Energon – dane katalogowe
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo