Ogniwo na gaz ziemny od Cummins z dofinansowaniem rządu

Dofinansowanie dla ogniw paliwowych otrzymała firma Cummins. Wspólnie z University of Connecticut będą rozwijane ogniwa bazujące na technologii ogniw paliwowych ze stałym tlenkiem (SOFC – Solid Oxide Fuel Cell).Pierwszy grant dla ogniwa paliwowego na gaz ziemny to 2,6 mln USD. Drugi grant dotyczy odwróconego zjawiska ogniwa SOFC w wysokości 2,0 mln USD.

Ogniwa paliwowe od Cummins są sukcesywnie rozwijane od przejęcia specjalistycznej spółki Hydrogenics w 2019 roku. Amerykański gigant zakupił wówczas 81% akcji kanadyjskiego producenta ogniw wodorowych za kwotę 281 mln USD. Pozostałe 19% akcji trafiło do AirLiquide. Inicjatywa Cummins na rzecz ogniw spotkała się z uznaniem Amerykańskiego Departamentu Energii (DOE). Pod koniec października DOE udzieliło dofinansowania dla ogniw wodorowych badanych przez Cummins.

Ogniwo ze stałym tlenkiem budowane przez University of Connecticut otrzymało łącznie 4,6 mln USD grantu. Większość środków jest przeznaczona dla ogniwa SOFC o mocy 20 KW. Źródłem energii ma być tutaj gaz ziemny, ale zakłada się stosowanie także innych paliw. Celem jest zejście z ceną 1 kW mocy ogniwa do 1000 USD. Umożliwiłoby to stosowanie ogniwa paliwowego w wielu aplikacjach stacjonarnych i transportowych. Pierwsze testy mają rozpocząć się w 2021 roku. Kolejne 2,0 mln USD zostaną wydane na badania odwróconego zjawiska ogniwa stałego tlenku. Naukowcy przyjrzą się zwłaszcza optymalizacji kosztów, wydajności ogniwa i niezawodności jego pracy.

Źródło: Cummins

Zobacz także
– Scania G350 Hydrogen z ogniwem Cummins
Pociąg na wodór Alstom Coradia iLint z ogniwem Cummins
– Katalog ciężarówek wodorowych