Ciężarowa Toyota na wodór od Hino na testach od 2022

Ciężarówki na wodór od Toyota z planem kompleksowych testów w Japonii. Hino Profia Fuelcell trafi do kilku dużych japońskich flot. Ciężarówki o dmc 25 ton będą woziły alkohol i napoje gazowane, paczki pocztowe i części do produkcji pojazdów (oczywiście marki Toyota). Zakłada się przebiegi do 600 kilometrów po różnych klasach dróg.

Hino Profia Fuellcell – mapa planowanych testów (źródło: Toyota)

Ogniwa paliwowe w pojazdach ciężarowych są już intensywnie testowane przez Toyota w USA. Wspólnie z partnerami od 2017 roku przebudowuje ciągniki z Kenworth do zasilania wodorem. Powstały prototypy ciężarówek wodorowych Alfa i Beta, zaś do obsługi ładunków portowych – Toyota Uno Fuel Cell. W Japonii ogniwa wodorowe Toyota trafią do pojazdów Hino – dostawczego i ciężkiego Profia. Właśnie na tym ostatnim modelu Toyota planuje intensywne testy ogniwa wodorowego w Japonii w 2022 roku. Wcześniej ogniwa wodorowe zostały już zastosowane w autobusach miejskich Toyota Sora, które są dedykowane dla obsługi transportu w czasie Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Hino Profia Fuellcell – mapa planowanych testów (źródło: Toyota)

Wodór dla ciężarówek Hino przewiezie różne ładunki. Asahi Group wodorową Profia przewiezie napoje gazowane i alkohol między Moriya (Prefektura Ibaraki) a Tokio. Yamato Transport przewiezie na wodorze paczki między bazą Haneda Chronogate a bazą Gunma. Toyota Transport części pomiędzy fabrykami Toyoty w prefekturze Aichi a centrum logistycznym Toyota Tobishima (Port Nagoya). Toyota wspólnie z partnerami przygotowuje ciężarówki do zakładanych tras – dystansów, klasy dróg, ładunków. Hino Profia Fuel Cell o oznaczeniu FR1AWHG będzie miała zasięg 600 kilometrów na jednym tankowaniu wodoru. Zbiorniki wodorowe Hino Profia pracują z wodorem o ciśnieniu 700 bar (wodór H70). Zastosowane ogniwo wodorowe wykonano w konstrukcji polimerowej. Wypracowane rozwiązania w 2022 roku mają zostać zaproponowane wszystkim zainteresowanym przewoźnikom ciężarówkami na wodór.

Źródło: Toyota

Zobacz także
– Hino Profia – średniej wielkości ciężarówka wodorowa z Japonii
Hino XL Fuel Cell – Toyota wchodzi z ciężarówką na wodór do USA
– Toyota Beta Hydrogen – ciężarówka na wodór