Poznań stawia na wodór – 84 autobusy wodorowe i stacja tankowania wodoru

Wodór napędzi autobusy w Poznaniu. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji złożyło bardzo ambitny wniosek na autobusy wodorowe. Na ulice Poznania ma wyjechać aż 84 autobusy z ogniwem paliwowym. Będzie to jedna z największych flot na wodór w całej Europie. Do końca 2022 roku w Poznaniu ma powstać także stacja tankowania wodorem dla nowych autobusów. Wszystko dzięki dofinansowaniu NFOŚiGW.

Wodór jako paliwo do autobusów MPK Poznań był już analizowany od kilku lat. To tutaj po raz pierwszy pokazano wodorowego Solaris Urbino. Bliskość fabryki Solaris wyraźnie wpłynęły na ambicję włodarzy MPK Poznań. W niedawno zamkniętym naborze w programie Zielony Transport Publiczny miejski przewoźnik zaaplikował o 84 autobusy na wodór. Na flotę będzie składać się 46 autobusów przegubowych (18 metrów) oraz 38 autobusów typu MEGA (12 metrów). Autobusy będą sukcesywnie dostarczane w latach 2022 – 2025. Liczba ta zaskakuje na tle innych pionierów z Europy, którzy największe zakupy zamykali ilością 40 sztuk.

Stacja tankowania wodorem w Poznaniu będzie miała zatem co robić. Jak informuje MPK Poznań, pierwszy punkt tankowania wodoru powstanie do końca 2022 roku. Zasilanie wodorem pozwoli na osiągnięcie aż 350 km po kilku minutach tankowania. To znacząca przewaga nad autobusami elektrycznymi, osiągającymi ok. 200 kilometrów zasięgu. Jest ona istotna zwłaszcza w zimie, kiedy zasięg autobusów elektrycznych drastycznie maleje.

Źródło: poznan.pl

Zobacz także
– Chełm chce kupić 15 autobusów na wodór i zbudować stację wodorową
– Wałbrzych planuje wejście w wodór – 20 autobusów wodorowych i stacja wodorowa
– Katalog autobusów wodorowych