Ciężarówki gazowe w Polsce – 688 nowych aut w 2020 roku

Ciężarówki na gaz ziemny w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W 2020 roku zarejestrowano rekorodowe 688 nowych ciężarówek na metan. Liderem rynku jest Iveco z 386 ciężarówkami LNG. Scania dostarczyła 124 auta LNG, a Volvo – 114 ciężarówek na skroplony gaz ziemny. Jednocześnie Iveco sprzedało niedawno 500 ciężarówkę na LNG w Polsce.

Nowe rejestracje ciężarówek LNG w Polsce napędza przede wszystkim zwolnienie z MAUT w Niemczech. Ciężarówki na skroplony gaz ziemny trafiają bowiem głównie na międzynarodowe trasy przebiegające przez Niemcy. Najwięcej ciężarówek na skroplony metan w 2020 roku dostarczyło tutaj Iveco. Modele Stralis NP i S-Way NP dostarczono w ilości 386 sztuk. Druga na podium jest Scania z liczbą 124 Scania R410. Na trzecim miejscu – Volvo z modelami FH/FM LNG w ilości 114 aut. Na rynku wzrosło też zainteresowanie ciężarówkami CNG. Nabywców znalazło 64 ciężarówki na sprężony gaz ziemny, głównie marki Scania w zabudowie dla usług komunalnych.

Iveco LNG potwierdziło w lutym 2021 swój prymat jubileuszową dostawą. Do klienta Fine Logistics (fineLOG) trafił bowiem 500. egzemplarz auta LNG włoskiej marki wydany w Polsce. Firma odebrała 4 Iveco S-Way Natural Power 460. Dzięki rosnącej liczbie stacji LNG w Polsce i Europie oraz gwarancji zwolnienia z MAUT do końca 2023 roku liczba nowych rejestracji ciągników LNG powinna nadal rosnąć. Również na rynku CNG widać ożywienie, gdzie do firm komunalnych oraz na trasy dystrybucyjne trafiają nowe ciężarówki zasilane CNG, jak i LNG.

Źródło: Iveco, Scania, Volvo

Zobacz także
Scania LNG dla Sobańscy – 20 nowych ciężarówek LNG
– Iveco S-Way – tytuł ciężarówki roku i 20 pojazdów dla Elogis
– Katalog aut ciężarowych zasilanych LNG