Transport wodoru razem z gazem ziemnym w istniejących gazociągach

Dystrybucja wodoru to jedno z wyzwań rynku wodoru w najbliższych latach. Tankowanie wodoru do pojazdów lub statków odbywa się w postaci skroplonej. Jednak jak dokonać efektywnej dystrybucji i magazynowania wodoru? Z nową propozycją przychodzą naukowcy Frauhofer Gesselschaft z Lipska. Proponuję wspólny transport wodoru i gazu ziemnego w istniejących gazociągach. W miejscach docelowych wodór byłby wydzielany membranami do dedykowanego zastosowania.

Transport wodoru wspólnie z gazem ziemnym to nie tylko korzyści z tańszego kosztu transportu. To także możliwość magazynowania znaczących ilości wodoru w istniejących magazynach gazu ziemnego. A magazynowanie wodoru może być dużą bolączką w rozwoju rynku na dużą skalę. Jak jednak wymieszać wodór z gazem ziemnym, a później je skutecznie wydzielić? Odpowiedź znaleźli naukowcy z Fraunhofer Gesellschaft. Ich technologia membranowa w tani i energooszczędny sposób odizoluje wodór od gazu ziemnego przesyłanych tą samą rurą. Działy badań pracują nad rozwojem ogniw wodorowych, pokładowych systemów magazynowania, stacji tankowania wodoru, a także transportu i dystrybucji paliwa wodorowego. Wspólny transport wodoru i gazu ziemnego to dzieło projektu HYPOS (Hydrogen Power Storage & Solutions East Germany), prowadzonego właśnie przez Frauhofer IKTS.

Zielony wodór to szansa na efektywną i praktyczną dekarbonizację gospodarki. Niemcy widzą tutaj bardzo duży potencjał i tworzą specjalne klastry dla rozwoju technologii wodorowych. Wypracowana technologia wspólnego transportu wodoru i gazu ziemnego może liczyć na znaczące zaplecze infrastrukturalne w Niemczech. Niemcy posiadają bowiem sieć gazociągów o długości 511 000 kilometrów i 33 duże magazyny gazu ziemnego. W kluczowych węzłach mają powstać punkty wejścia i wyjścia wodoru. W punktach wejścia wodór będzie wtłaczany do sieci, a w punktach wyjścia wydzielany specjalnymi membranami. Dzięki mniejszym rozmiarom cząsteczek wodoru będzie on swobodnie przepływała przez membranę. Cząsteczki metanu pozostaną na membranie i skierowane do innego gazociągu. Naukowcy wykorzystali tu technologię rurowych membran węglowych ułożonych na materiale ceramicznym. Zostały one wytworzone dzięki syntezie polimerów. Dzięki podgrzewaniu przy ograniczonym dostępie tlenu tworzą one porowatą warstwę węgla, która jest bardzo skuteczna w separacji gazów.

Źródło: Frauhofer

Zobacz także
– Stacja wodoru w Koninie, ul. Poznańska
– Produkcja wodoru i tankowanie aut wodorowych w Koninie od ZE PAK
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje