GAZelle Hydrogen – rosyjski bus na wodór dla pasażerów i towarów

Wodór zasili najpopularniejsze średnie auto użytkowe w Rosji – rodzimy GAZelle. Ta popularna platforma samochodowa podobna wielkością i parametrami do Iveco Daily zyska napęd wodorowy. Producent z Togliatti pochwalił się już dwoma prototypami – pasażerskim modelem City oraz Next. Premiera pojazdów w połowie 2022 roku.

GAZelle City Hydrogen na wodór

Gazelle Next na wodór będzie powstawał wspólnie z niemieckim producentem napędów elektrycznych – ElektroFahrzeuge-Stuttgart GmbH (EFA-S). Dostawczak na wodór będzie oferowany z podwójną kabiną o dopuszczalnej masie całkowitej 4,2 tony. Ogniwo paliwowe pozwoli na wydłużenie zasięgu z 200 do 500 kilometrów w porównaniu z wersją elektryczną. Pierwsze prototypy wyjechały na niemieckie ulice w połowie 2022 roku, a start produkcji planowany jest w połowie 2022 roku. Gazelle Next jest przerabiany na napęd elektryczny wspólnie z EFA-S od 2019 roku. Teraz klienci zyskają dostęp także do wersji z ogniwami paliwowymi. Dostawcą ogniwa paliwowego będzie firma EKPO Fuel Cell Technologies (EKPO). Jest to joint venture założony przez austriacką firmę Plastic Omnium.

GAZelle City Hydrogen na wodór

Gazelle City Hydrogen to natomiast propozycja minibusu na wodór dla transportu osób. Zasięg na jednym tankowaniu wodoru wyniesie 350 kilometrów. Autobus na wodór będzie mógł zabrać 22 pasażerów. Pojazd będzie produkowany w fabryce GAZ w Gorki. Gazelle City na wodór został zbudowany na nowej platformie GAZelle NN, która jest oferowana przez producenta od 2021 roku. Producent sukcesywnie dodaje napędy alternatywne jak elektryczny, wodorowy czy zasilany gazem ziemnym CNG. Podobnej wielkości minibusy i auta dostawcze na wodór chce wytwarzać firma Hyvia bazując na modelu Renault Master.

Źródło: GAZ Group

Zobacz także
– Hyvia – auto dostawcze na wodór na bazie Renault Master
– Renault Master na wodór – prototyp z 2019 roku
– Katalog ciężarówek wodorowych