Napęd wodorowy w PKM Jaworzno – Solaris wspólnie z Air Products

Autobus zasilany wodorem testowany na ulicach Jaworzna. Z początkiem marca 2022 roku we flocie PKM Jaworzno pojawił się Solaris Urbino na wodór. Bezemisyjny autobus z ogniwem paliwowym będzie jeździł przez cały marzec na liniach 303 i 307. Napęd wodorowy w Jaworznie stanowi rozwinięcie strategii miejskiego przewoźnika autobusowego, który ma ambicje w ciągu kilku lat zakończyć eksploatację spalinowych autobusów.

Autobus na wodór w PKM Jaworzno (źródło: Air Products)

Autobus z ogniwem wodorowym do tej pory był pokazywany w Polsce wyłącznie pokazowo w kilku zakładach komunikacji miejskiej. Jaworzno jest pierwszym miastem, gdzie testy autobusu na wodór będą trwały cały miesiąc. W tym czasie przewoźnik chce zabrać praktyczne doświadczenia w zakresie eksploatacji ogniw paliwowych, tankowania wodoru czy samej jazdy na wodorze. Jest to możliwe dzięki dostawom wodoru razem ze stacją tankowania od firmy Air Products. Międzynarodowy koncern dostarczył dla Jaworzna stację tankowania wodoru. Mobilna stacja tankowania wodoru służy do tankowania testowego autobusu.

Autobusy wodorowe mają stanowić uzupełnienie elektrycznej floty autobusów w PKM Jaworzno. Przewoźnik konsekwentnie od 2014 roku kupuje autobusy elektryczne, ale pozostają linie na których w ciągu zmiany pojazdy musi pokonać przynajmniej 300 kilometrów. Z odpowiedzią przychodzi autobus z ogniwem wodorowym, którego zasięg to nawet 400 kilometrów. Do tego tankowanie do pełna zajmuje zaledwie 10 minut. Cały marzec 2022 PKM Jaworzno będzie sprawdzać na liniach 303 i 307 zalety napędu wodorowego.

Źródło: Air Products

Zobacz także
– Autobus na wodór dla ZTM Lublin
– Stacja tankowania wodoru w Lublinie w 2023 roku
– Polski autobus wodorowy z produkcją w Lublinie?