Silnik na wodór Hyundai Doosan – 11 litrów, 400 KM i EURO 7

Wodór zasili silnik marki Hyundai Doosan Infracore (HDI) od 2025 roku. Koreański producent planuje produkcję silnika na wodór o pojemności 11 litrów, który wygeneruje 402 KM mocy i 1700 Nm momentu obrotowego. Jednostka napędowa zasilania wodorem będzie montowana w ciężarówkach, autobusach i maszynach budowlanych. Prototyp silnika wodorowego został pokazany w czasie targów ConExpo 2023 w USA. Spalanie wodoru ma pozwolić na niższy koszt pojazdu i szybszą komercjalizację produktu.

Wodór w silnikach spalinowych ma kilka istotnych przewag nad stosowaniem w ogniwach paliwowych. Budowa układu napędowego jest mniej złożona, a przez to tańsza w zakupie. Dodatkowo silnik na wodór nie wymaga tak wysokiej czystości (99,999% wodoru – tzw. pięć dziewiątek) jak w ogniwach paliwowych. Nie ma potrzeby szukania dodatkowego miejsca na ogniwa paliwowe, układ chłodzenia czy akumulatory, z czym jest często problem w dotychczas produkowanych ciężarówkach, autobusach czy maszynach budowlanych. Tym tropem idzie koreański Hyundai Doosan Infracore (HDI), który planuje montować silniki wodorowe w pojazdach grupy Hyundai.

Silnik wodorowy marki  Hyundai Doosan posiada 11 litrów pojemności. Spalając wodór generuje moc 300 kW (402 KM) i moment obrotowy 1700 Nm przy 2000 obr./min. Silnik wodorowy spełnia wymogi norm Tier 5 / Stage 5 / Euro 7. Spalanie wodoru zamiast generowanie energii elektrycznej ma być tańsze o 25-30% w wymiarze całkowitego kosztu zakupu i eksploatacji (metoda TCO). Oba rozwiązania magazynują taką samą ilość paliwa wodorowego, pozwalającego na pokonanie 500 kilometrów, a czas tankowania zamyka się w 10-15 minutach. Hyundai Doosan planuje kompleksowe testy i certyfikację rozwiązania w 2024 roku, tak aby silniki wodorowe weszły do komercyjnej oferty w 2025 roku.

Źródło: Hyundai Doosan

Zobacz także
– Hyundai Xcient w Niemczech z napędem wodorowym
–  Hyundai Xcient na wodór po modernizacji w 2021 roku
– Ciężarówki na wodór – katalog