Prom na wodór w San Francisco – Sea Change H2

Wodór zasila mały prom pasażerski Sea Change w San Francisco. Aluminiowy katamaran może przewozić 75 pasażerów, rozwija prędkość do 22 węzłów i jest całkowicie zeroemisyjny. Zasięg na jednym tankowaniu wodoru to 300 mil morskich (540 kilometrów). Sprężony wodór jest magazynowany w zbiornikach kompozytowych, skąd trafiają do ogniwa paliwowego PEM marki Cummins. Prom z ogniwem wodorowym w marcu 2023 rozpoczął testowe rejsy z pasażerami w San Francisco.

Prom zasilany wodorem należy do armatora Switch Maritime, promująceg bezemisyjne małe promy pasażerskie na wodór i prąd. Statek Sea Change został zbudowany w stanie Waszyngton i zawiera znaczącą ilość nowoczesnych rozwiązań. Budowa promu została dofinansowana 3 mln USD z funduszy stanowych California Air Resources Board. Długość promu to 21 metrów, szerokość – 8 metrów, a pojemność pasażerów – 75 osób. Jest to szybka jednostka pasażerska typu katamaran, popularna w wielu amerykańskich miastach nadmorskich lub położonych na brzegach jezior. W San Francisco za eksploatację promów odpowiada WETA – San Francisco Bay Area Water Emergency Transportation Authority, która dąży do posiadania wyłącznie promów zeroemisyjnych do 2035 roku.

Paliwo wodorowe na promie Sea Change jest magazynowane pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35). Zamontowane zbiorniki kompozytowe marki Hexagon (10 butli) pozwalają zmagazynować 246 kg sprężonego wodoru. Taki zapas wodoru pozwala na pokonanie do 300 mil morskich (540 kilometrów) na jednym tankowaniu przy prędkości 16 węzłów. W założonej charakterystyce testów prom będzie mógł pracować 16 godzin bez przerw na tankowanie wodoru. Za zmianę wodoru na energię elektryczną odpowiada ogniwo paliwowe PEM o mocy 360 kW dostarczone przez firmę Cummins. Energia elektryczna jest następnie buforowana w bateriach litowo-jonowych o pojemności 100 kWh. Za napęd statku odpowiadają 2 silniki elektryczne BAE Systems o łącznej mocy 600 kW (2 x 300 kW). Za budowę promu odpowiadała amerykańska stocznia All American Marine.

Źródło: Switch Maritime, Zero Emission Industries

Zobacz także
Prom MF Hydra statkiem roku 2021 w Norwegii
– Prom na wodór Hydra dla Norled
– Wilhelmsen – Bunkierka dla wodoru