Ciągnik na wodór ze Szkocji – HVS Artic

HVS Artic to kolejna ciężarówka zasilana wodorem zaprezentowana w ostatnich miesiącach. Produkowany w Szkocji ciągnik siodłowy na wodór ma być innowacyjny nie tylko pod względem napędu, ale i sterowania. Oprócz ogniw paliwowych na pokład pojazdu trafi zaawansowany autopilot. Bezemisyjna ciężarówka otrzyma ogniwo 200 kW i zbiorniki na wodór H35 o pojemności 32 kg gazu. Dzięki temu na pełnym zbiorniku wodoru auto pokona nawet 600 kilometrów na jednym tankowaniu.

HVS Artic – ciągnik na wodór (źródło: HVS)

Marka HVS to skrót od Hydrogen Vehicle System – firma stawia wyłącznie na napędy wodorowe. Sztandarowym produktem firmy jest ciągnik siodłowy do obsługi zestawów o łącznym DMC 40 ton. Sam ciągnik waży 7900 kilogramów. Na pokładzie znalazły się ogniwa wodorowe o mocy 200 kW. Wodór do ich zasilania jest magazynowany w formie sprężonej pod ciśnieniem 350 bar (wodór H35). Zapas 32 kg paliwa wodorowego pozwala przejechać do 600 kilometrów na jednym tankowaniu. Tankowanie do pełna wodoru zajmuje 20 minut. Napęd elektryczny został zamontowany bezpośrednio w osiach pojazdu.

Produkcja ciągników na wodór marki HVS jest hojnie dotowana przez brytyjski rząd. Do tej pory firma otrzymała 25 mln funtów. HVS ma także finansowe ze strony prywatnych inwestorów na kwotę 30 mln funtów. Oprócz ciągnika wodorowego HVS chce także produkować auto dostawcze HVS Beta. Mini ciężarówka będzie posiadała DMC 4,25 – 7,5 tony. Na pokład będzie mogła zabrać do 3 ton ładunku. Zasili ją ogniwo paliwowe o mocy 50 kW. Zapas 10 kg wodoru H35 (350 bar) pozwoli na pokonanie do 400 kilometrów na jednym tankowaniu.

Źródło: HVS

Zobacz także
– Silnik na wodór Hyundai Doosan – 400 KM z 11 litrów
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych