Tatra z ogniwem paliwowym – ciężarówka kopalniana na wodór

Ogniwo paliwowe zasili nową ciężarówkę kopalnianą marki Tatra. Produkowana w Czechach ciężarówka kopalniana Tatra Force będzie napędzana 2 ogniwami wodorwymi Ballard o łącznej mocy 200 kW. Paliwo wodorowe w postaci sprężonej – wodór H35 pozwoli na pokonanie ok. 200 kilometrów. Prototyp ciężarówki został zaprezentowany w czasie targów H2 Forum 2023 w Ostrawie.

Tatra Force zasilana ogniwem paliwowym na wodór (źródło: Tatra Trucks)

Napęd wodorowy w ciężarówce Tatra to część programu firmy dla wdrażania zeroemisyjnego napędu Force e-Drive. Jego premiera miała miejsce w czasie branżowej imprezy H2 Forum 2023 w ramach Morawsko-Śląskiego Klastra Wodorowego. Bezemisyjne ogniwa paliwowe pozwalają na wpisanie się użytkownika w ramy ESG i obniżenie emisji swojej działalności. Układ zasilania wodorem został wspólnie stworzony z UJV Rez, która jest zaangażowana w budowę autobusów wodorowych oraz stacji tankowania wodorem w Czechach.

Tatra Force trzeciej generacji miała światową premierę na targach PYROS 2023 w Brnie. „W przypadku Tatra Force e-Drive zastosowaliśmy ośmiokołowe podwozie koncepcji Tatra z centralną rurą nośną i wahliwymi, niezależnie zawieszonymi półosiami w konfiguracji 1+3 i napędem na trzy osie. Prototyp zaprojektowano jako samochód ciężarowy do zastosowań w górnictwie o masie całkowitej 45 t. Chcemy na nim testować różne technologie w najbardziej wymagających warunkach pracy – wyjaśnia Radomír Smolka, dyrektor ds. badań i rozwoju Tatra Trucks.

Wodór w ciężarówce Tatra Force to wsparcie dla elektrycznego zasilania. Producent zdecydował się bowiem na dość duże akumulatory trakcyjne o łącznej mocy 171 kWh, wykonane w technologii Li NMC. Ciężarówka może być ładowana energią elektryczną z zewnątrz. Sam układ zasilania wodorem składa się ze zbiorników ciśnieniowych o ciśnieniu roboczym 350 bar. Łącznie mieszczą one 30 kg paliwa wodorowego. Stąd wodór H35 trafia do dwóch ogniw wodorowych o łącznej mocy 200 kW. Generowany prąd jest magazynowany we wspomnianych już akumulatorach trakcyjnych Li NMC. Napęd elektryczny obsługuje 3 osie i jest to synchroniczny silnik elektryczny z magnesami trwałymi o mocy ciągłej 480 kW i maksymalnej mocy 580 kW. Maksymalny moment obrotowy silnka elektrycznego to 2300 Nm.  Za przeniesienie napędu odpowiada pięciobiegowa skrzynia główna Tatra z elektronicznym systemem zmiany przełożeń.

Źródło: Tatra Trucks

Zobacz także
– Ciekły wodór w ciężarówce Mercedes – ponad 1000 km na jednym tankowaniu
– Mercedes Gen H2 – specyfikacja techniczna
– Ciężarówki na wodór – katalog pojazdów