Pociąg na wodór pojedzie w Wielkiej Brytanii

Wodór na kolei także w Wielkiej Brytanii. Uniwersytet Birmingham uzyskał dopuszczenie do ruchu pierwszego pociągu na wodór na Wyspach Brytyjskich – HydroFlex. Wodorowy pociąg będzie mógł rozpocząć testy z pasażerami po liniach bez trakcji elektrycznej.

Pociągi z ogniwami paliwowymi w Wielkiej Brytanii mają spore szanse na rozwój. Kraj ten posiada różne typy trakcji kolejowej, często niezelektryfikowanej i przebiegającej w gęsto zamieszkanych obszarach. Taka sytuacja rodzi zapotrzebowanie dla ekologicznych i cichych źródeł napędu. Uniwersity of Birmingham twierdzi, że optymalnym rozwiązaniem będzie właśnie wodór.
– Nasz prototyp pokazuje jak technologia wodorowa może być wprowadzona w istniejących pociągach, bez potrzeby modyfikacji układu sterowania. To ekscytujące udoskonalenie, ponieważ pokazuje jak technologia może być wdrożona na głównych liniach kolejowych dla dostarczenia bezemisyjnego transportu publicznego. – mówi dr Stuart Hillmansen, starszy wykładowca Birmingham Centre for Railway Research and Education.

Hydroflex to pociąg na wodór wspólnie stworzony z uznanymi dostawcami części. Na pokładzie pociągu typu Class 319 zamontowano m.in. ogniwo paliwowe od Ballard, zbiorniki wodorowe Luxfer czy akumulatory Denchi Group. Całość została certyfikowana dzięki wsparciu DB Cargo.

Pociągi na wodór z powodzeniem od kilku lat testowane są już w Niemczech. Firma Alstom wprowadziła na rynek pociąg Coradia iLint. Są to zespoły trakcyjne wyposażone w ogniwo wodorowe, dzięki któremu mogą poruszać się bezemisyjnie po niezelektryfikowanych szlakach kolejowych. Do tej pory Alstom otrzymał dwa zamówienia na wodorowe pociągi – z Hamburga na 27 jednostek oraz z Bremerhaven na 14 sztuk.

Źródło: University of Birmingham

Zobacz także
 Lokomotywa na wodór dla PKP Cargo
– Wodorowe pociągi i autobusy od JSW
– Wodór jako paliwo