Nikola i Iveco (CNH) razem będą rozwijać wodór dla ciężarówek

Wodorowe ciężarówki na celowniku producentów. Włosko-amerykański koncern CNH dofinansuje działania Nikola kwotą 250 mln dolarów. Nikola ma pozyskać nowe środki dla działalności i technologię, zaś Iveco należące do CNH elementy układu napędowego – ogniwa paliwowe, silniki elektryczne i inne wodorowe komponenty.

Iveco S-Way Hydrogen rozpocznie testy w 2021 roku (źródło: Iveco)

Wodorowy alians obu marek został ogłoszony z początkiem września 2019 roku. Nikola w pełni koncentruje się na zasilaniu wodorem. W swojej gamie ma już wodorowe prototypy – One (ruch dalekobieżny w USA), Two (ruch dystrybucyjny w USA) oraz Tre (ciągnik siodłowy z napędem wodorowym dla Europy). Mimo szumnych zapowiedzi szybkiego wkroczenia na rynek widoczny był brak zaangażowania większego podmiotu z technologią i kapitałem. Nie dziwi więc obecna współpraca z CNH. Przez najbliższe lata ta włosko-amerykańska grupa przemysłowa przeznaczy 100 milinów dolarów bezpośredniego finansowania oraz 150 milionów dolarów wsparcia w komponentach i usługach.

Iveco jako część CNH w zamian chce pozyskać od Nikola technologię zasilania wodorem. Wejście w ogniwa paliwowe przez Iveco sygnalizowano na premierze ciągnika S-Way. Wodorowe Iveco miałoby wejść do produkcji już w 2022 roku. Wsparcie koncernu Nikola może się tutaj okazać niezwykle cenne.

Źródło: CNH

Zobacz także
Nikola Tre – specyfikacja ciężarówki
– Katalog ciężarówek wodorowych
– Wodór jako paliwo