Autobusy zasilane CNG chce kupić MZK Ostrołęka

Autobusy na gaz ziemny to przedmiot przetargu ogłoszonego w lutym 2020 przez MZK Ostrołęka. Miejski Zakład Komunikacji w Ostrołęce chce kupić 10 autobusów zasilanych CNG o długości 12 metrów. Pierwsze 2 pojazdy na CNG mają być dostarczone na koniec 2020 roku, pozostałe 8 w 2021 roku.

Gazowe autobusy oczekiwane przez MZK Ostrołęka to najpopularniejsze na rynku „dwunastki”. Autobusy CNG klasy MAXI mają mieć 12 metrów długości, układ drzwi 2x2x2 i całkowicie płaską podłogę. Pod maską autobusów ma trafić silnik na gaz o pojemności nie mniejszej niż 7 litrów. Zasilanie gazem ziemnym ma generować co najmniej 200 kW i 1000 Nm momentu obrotowego. Autobus musi spełniać normę emisji spalin Euro 6, a za przeniesienie napędu ma odpowiadać automatyczna skrzynia biegów.

Tankowanie CNG w Ostrołęce dla autobusów nie jest jeszcze przesądzone. Na pewno jest to szansą na stworzenie ogólnodostępnej stacji tankowania CNG. W ostatnich miesiącach do miast z flotą autobusów CNG dołączy m.in. Gliwice, Sanok czy Suwałki. Autobusy CNG są premiowane m.in. przy wykonywaniu zadań publicznych, gdzie obligo dla napędu gazowego zacznie obowiązywać od 2021 roku.

Źródło: MZK Ostrołęka14

Zobacz także
Suwałki – autobusy na gaz i stacja CNG
– Solaris Urbino CNG – dane katalogowe
– Katalog autobusów CNG/LNG