Nikola Badger – pierwszy pick-up na wodór

Nikola pokazała koncepcję pick-up zasilanego wodorem. Nikola Badger w wersji koncepcyjnej zostanie zaprezentowany we wrześniu 2020 roku. Auto będzie całkowicie elektryczne, a energia ma pochodzić zarówno z ogniwa paliwowego, jak i akumulatorów. Auto będzie rozwijać 906 KM mocy, a zasięg na jednym tankowaniu wyniesie do 960 kilometrów.

Nikola Badger na wodór – widok z tyłu (źródło: Nikola Motor Company).

Pick-up na wodór od Nikola to odpowiedź na ostatnie wydarzenia na rynku pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym. Z jednej strony Tesla pokazała model Cybertruck wyłącznie z bateriami, co stanowi poważną konkurencję w USA. Z drugiej strony ma miejsce wysyp wielu lekkich ciężarówek / dostawczaków na wodór w Europie i Japonii. Renault, Toyota, FUSO czy Isuzu pokazały już swoje koncepty, a nawet wersje produkcyjne lekkich aut użytkowych z ogniwami paliwowymi. Nikola – lider wodorowych ciężarówek – nie mógł zostać w tyle i zaprezentował 'Borsuka’. Badger to po polsku nazwa tego zwierzaka.

Nikola Badger będzie dysponował mocą aż 906 KM (455 KM mocy ciągłej). Moc zostanie wygenerowana przez 4 niezależne silniki pracujące na każdym kole pojazdu. Maksymalny moment obrotowy napędu to 1230 Nm. Dzięki temu terenowa Nikola przyspieszy od 0 do 100 km/h w czasie 2,9 sekundy. Źródłem napędu oprócz akumulatorów ma być ogniwo paliwowe o mocy 120 kW. Zbiorniki ciśnieniowe pomieszczą 8 kg wodoru. Auto będzie mogło ciągnąć przyczepę o masie do 4000 kg.

Źródło: Nikola Motor Company

Zobacz także
– Katalog aut ciężarowych zasilanych wodorem
– Toyota Hino 155 na wodór
 FUSO Vision F-Cell – dane techniczne