Przetarg na 50 autobusów zasilanych wodorem w Hamburgu

Przetarg na dostawę wodorowych autobusów ogłosił hamburski przewoźnik Hochbahn. W latach 2021 – 2025 do Haburga ma zostać dostarczone 4 typy autobusów z ogniwem paliwowym. Postępowanie przewiduje zarówno krótkie, jak i przegubowe autobusy z ogniwami wodorowymi. Autobusy będą wykorzystywać wodór jako paliwo główne oraz jako range extender.

Autobusy na wodór dla Hamburga zostaną dostarczone w ramach postępowania przetargowego ogłoszonego na początku sierpnia 2020. Hochbahn oczekuje, że autobusy o długości 12 metrów będą miały 300 km zasięgu na jednym tankowaniu wodoru. Autobusy przegubowe po jednym tankowaniu wodoru powinny pokonać 230 km. Przed ogłoszeniem do przetargu Hochbahn przeprowadził ogólnoeuropejską kwalifikację producentów do udziału w postępowaniu. Ta sztuka udała się wielu dostawcom autobusów na wodór.

Autobusy wodorowe od kilku lat poruszają się po ulicach Hamburga. Przewoźnik Hochbahn eksploatuje od 2014 roku Solaris Urbino 18 Electric z range extenderem. Dla tankowania wodoru oddano w Hamrburgu dwie stacji tankowania wodorem – na zajezdni autobusowej oraz w tzw. Starym Porcie. Hochbahn planuje do 2030 roku zastąpienie wszystkich autobusów spalinowych autobusami na wodór i zasilanymi prądem.

Źródło: Hamburg Hochbahn

Zobacz także
– Solaris Urbino Hydrogen dla Wuppertal i Kolonii
– Solaris Urbino Electric + Hydrogen extender dla Hamburga
– Katalog autobusów wodorowych