Stacje tankowania wodoru w Polsce z zabezpieczoną produkcją

Tankowanie wodoru powinno ruszyć w Polsce w 2021 roku. Pierwsze stacje miały uruchomić Lotos w Gdańsku i PGNiG w Warszawie. Z doniesień dziennika Rzeczpospolita płyną jednak informacje o przesunięciu uruchomienia stacji na 2022 rok. Niezagrożona jest za to produkcja wodoru. Czysty wodór „pięć dziewiątek” ma od 2021 roku być produkowany w Trzebini, niebawem także w Gdańsku i Włocławku.

Produkcja wodoru w Polsce ma się odbywać w kilku ośrodkach. Najbliżej uruchomienia jest elektrolizer w Rafinerii Trzebinia należącej do Grupy Orlen. Kolejna instalacja ma niebawem ruszyć w Rafinerii Gdańsk należącej do Lotosu. W kolejce są także elektrolizery PGNiG w Odolanowie i elektrolizer Anwilu (Grupa Orlen) we Włocławku. Nie należy też zapominać o budowanym elektrolizerze Grupy PAK w Koninie. We wszystkich instalacjach będzie produkowany najczystszy wodór o zawartości 99,999% (tzw. pięć dziewiątek).

Tankowanie wodoru w 2021 roku miało ruszyć w Gdańsku i Warszawie. Lotos intensywnie działa dla uruchomienia stacji wodorowej w Gdańsk Osowa w ramach projektu PureH2. Jednak data 2021 nie jest tutaj już pewna. Otwarcie stacji wodorowe w Warszawie należącej do PGNiG też raczej ulegnie przesunięciu na 2022 rok. Otwarta pozostaje kwestia otwarcia stacji wodorowej w Koninie należącej do Grupy PAK – tutaj padła jasna deklaracja, że stacja ruszy pod koniec 2021 roku. W 2022 roku ma za to ruszyć stacja wodorowa dla MPK Poznań, które na przyszły rok planuje dostawy pierwszych autobusów z ogniwem wodorowym. Swoje stacje tankowania wodoru planują również miejscy przewoźnicy planujący zakup autobusów z ogniwem paliwowym – Kraków i Chełm. Pewne jest za to w 2021 roku uruchomienie dwóch stacji wodoru należących do Orlenu w Czechach na stacjach Benzina.

Źródło: Rzeczpospolita, własne

Zobacz także
– Stacja wodór Konin od ZE PAK – uruchomienie w 2021 roku
– Stacja wodór Warszawa – Prądzyńskiego
– Stacje wodorowe w Polsce – planowane lokalizacje