Ciężarówki na wodór w Norwegii – 100 sztuk do 2025 roku

Ciężarówki z ogniwem wodorowym w ilości 100 sztuk będą pracować w aglomeracji Oslo do 2025 roku. Wszystko dzięki projektowi H2 Truck finansowanemu przez samorządy Oslo i Viken. Ciężarówki wodorowe wdrożą m.in. Posten, Coop, Schenker czy Statkraft. Wśród dostawców technologii i finansowania znalazły się m.in. Toyota, Everfuel, DNB czy Ballard Power Systems.

Klaster wodorowy Truck H2 ma stworzyć realną sieć tankowania wodoru z regularnymi użytkownikami pojazdów wodorowych. Porozumienie przewoźników, dostawców wodoru oraz producentów ciężarówek liczą na finansowanie zakupu ciężarówek z ogniwem wodorowym oraz budowy stacji przez rządowy fundusz Enova. Do 2025 roku w ciągłej eksploatacji ma znaleźć się 100 ciężarówek zasilanych wodorem. Tankowanie wodorem będzie odbywać się na kilkunastu stacjach wodorowych. Stacje wodorowe chce budować m.in. NEL, który dostarcza instalacje tankowania wodoru m.in. dla amerykańskiej Nikola.

Wodór do zasilania ciężarówek chce wykorzystać Poczta Norwegii (Posten). Posten posiada 900 aut ciężarowych i poszukuje zeroemisyjnego, efektywnego źródła napędu. W autach ciężarowych stanowi to wyzwanie, a największe szanse upatruje się w ogniwach paliwowych. Barierą jest cena zakupu ciężarówek na wodór, Posten liczy tutaj na dotacje rządowe. Obecnie Posten posiada już 1000 małych aut elektrycznych i 600 innych zasilanych paliwami alternatywnymi. Obok Posten po kilka ciężarówek wodorowych chce kupić m.in. Coop, Rema i DB Schenker.

Tankowanie wodoru chce udostępnić w ramach projektu Everful pochodzący z Danii. W planach jest budowa 15 stacji wodorowych w południowej części Norwegii, dedykowanych dla ciężarówek, autobusów i taksówek. Pierwsze dwie stacje wodorowe ruszą w połowie 2021 roku w Bergen i Hvam. Współpraca w ramach klastra H2 Truck ma zapewnić zarówno dostęp do tankowania wodoru, jak i stabilny zbyt dla posiadaczy stacji paliw wodorowych. Stacje wodoru będą tak zlokalizowane, aby możliwy był przejazd ciężarówek na trasach Oslo – Trondheim czy Oslo – Stavanger. Fundusz Enova ma sfinansować 40% kosztów budowy stacji tankowania wodoru dla 15 pierwszych instalacji.

Źródło: H2 Truck

Zobacz także
– ASKO inwestuje w ciężarówki na wodór i stację wodorową w Trondheim
– Klaster wodorowy na Pomorzu – autobusy i pociągi na wodór
– Katalog ciężarówek wodorowych