Ogniwa paliwowe dla Nikola od Bosch

Ciężarówki na wodór produkowane przez Nikola będą korzystać z ogniw paliwowych marki Bosch. Z początkiem września 2021 firmy podpisały umowę na dostawy kompletnych napędów wodorowych. Bosch dostarczy stosy ogniw paliwowych, sprężarkę powietrza i jednostkę sterującą. Start masowej produkcji ciężarówek Tre z ogniwem wodorowym to 2023 rok, zaś pierwsze testy drogowe jeszcze w 2021 roku.

Napęd wodorowy dla Nikola od Bosch ma być dostarczany w dwóch wariantach. Pierwszy typ to kompletne, zmontowane moduły zasilania wodorem gotowe do montażu na pojeździe. Druga część zamówienia to poszczególne elementy ogniwa wodorowego jak stosy ogniw wodorowych, sprężarki powietrza czy układy sterowania. Te elementy będą już samodzielnie kompletowane przez Nikola w fabryce Coolidge w Arizonie.

Ogniwa wodorowe pozyskiwane od Bosch będą trafiały do dwóch modeli ciężarówek – Two oraz Tre. Nikola Tre z kompletnym ogniwem paliwowym Bosch już w 2023 roku trafi do seryjnej produkcji. Auto będzie miało zasięg 800 kilometrów (500 mil) i będzie dedykowane do dystrybucji lokalnej. Nikola Two to model zaprojektowany pod amerykański rynek regionalny. Napęd wodorowy w tym przypadku zapewni zasięg 1440 km (900 mil) na jednym tankowaniu. W zależności od wersji ogniwa jego moc wyniesie 200 kW lub 300 kW.

Źródło: Nikola, Bosch

Zobacz także
– Ogniwo paliwowe Bosch trafi do pojazdów Mercedes / Volvo – Cellcentric
– Nikola Tre – Specyfikacja pojazdu
– Katalog ciężarówek wodorowych