Zbiornik na ciekły wodór do ciężarówki od Chart

Zbiornik do tankowania ciekłego wodoru został zaprezentowany przez firmę Chart. W czasie targów ACT EXPO w Los Angeles firma pokazała zbiornik kriogeniczny HLH2. Nowy zbiornik na ciekły wodór z systemem paliwowym będzie mógł obsłużyć zarówno ciężarówki z ogniwem wodorowym, jak i silników na wodór w układzie spalania samego wodoru, jak i mieszanki z dieslem.

Ciekły wodór do zasilania ciężarówek zyskuje coraz większe zainteresowanie. Po pierwszej propozycji ze strony konsorcjum Mercedes / Volvo swoje rozwiązanie prezentuje teraz producent zbiorników. Chart HLH2 to zbiornik na ciekły wodór, który w baku będzie posiadał temperaturę -252 stopni Celsjusza. Wraz ze zbiornikiem Chart dostarczy system zarządzania paliwem – wskaźnik napełnienia zbiornika, system przygotowania paliwa i podania na silnik / ogniwo wodorowe.

Płynny wodór to przede wszystkim większy zasięg. Zbiornik na płynny wodór zabiera o połowę mniej miejsca niż systemy tankowania sprężonego wodoru do 350 bar (H35) i 700 bar (H70). Dzięki temu na ramie ciężarówki dostępne jest więcej miejsca, w które można zamontować inne wyposażenie auta lub drugi zbiornik na ciekły wodór. Dzięki temu zasięg pojazdu jest dwukrotnie większy i może on obsługiwać regionalne lub dalekie trasy. Ponadto tankowanie ciekłego wodoru jest szybsze niż wodoru sprężonego. Chart będzie mógł dostarczyć na rynek nawet 25000 zbiorników na skroplony wodór. Będą one produkowane we własnej fabryce w stanie Georgia. Chart posiada ponad 50 letnie doświadczenie w produkcji zbiorników na ciekły wodór.

Źródło: Chart

Zobacz także
– Mercedes GenH2 – specyfikacja ciężarówki na wodór
– Mercedes Econic Fuelcell z zabudową Faun
– Mercedes eCitaro Fuelcell od 2022 roku