Ciężarówki na wodór wspólnie od Iveco i Hyundai

Napęd wodorowy będzie wspólnie rozwijany przez Hyundai Motor Company i Iveco Group. Na początku marca 2022 firmy podpisały w Seulu porozumienie o wspólnym rozwoju ogniw paliwowych w pojazdach. Firmy chcą wspólnie produkować ogniwa wodorowe, co ma przyspieszyć komercjalizację produktów i ograniczyć ich cenę. Iveco i Hyundai będą także wspólnie rozwijać autonomiczne kierowanie pojazdów i technologię łączności między pojazdami.

Zasilanie wodorem w autach użytkowych będzie wspólnie rozwijane przez Iveco i Hyundai. Firmy podpisały dedykowane porozumienie 4 marca 2022 roku, którego celem jest szybsza komercjalizacja napędu wodorowego i ograniczenie jego ceny. Obie marki zachowają pełną odrębność, współpraca będzie przebiegała w zakresie układów napędowych. Możemy się zatem spodziewać ogniw paliwowych tej samej budowy, z łatwiej dostępnymi częściami i podobnym serwisem.

Ciężarówka wodorowa Hyundai jest intensywnie testowana w Szwajcarii od 2020 roku. Hyundai Xcient Fuelcell trafił do grupy kilkunastu klientów, którzy eksploatują pojazdy na trasach krajowych. W 2021 roku ciężarówka przeszła modernizację oraz została pokazana na kolejnych rynkach – w Holandii, Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. Iveco rozwija natomiast napęd wodorowy wspólnie z firmą Nikola. Pod koniec 2021 roku na drogi trafiły pierwsze egzemplarze ciężarówki Nikola Tre FCEV.

Źródło: Iveco Group / Hyundai

Zobacz także
– Hyundai Xcient Hydrogen wersja USA 2021
– Hyundai Xcient Hydrogen w wersji 2021
– Ciężarówki na wodór – katalog