Silnik V8 na wodór i mocą 455 KM – kolejny napęd bez ogniwa

Silnik zasilany wodorem zostanie wspólnie opracowany przez Yamaha i Toyota. Japoński producent motocykli posiada rozbudowany dział jednostek napędowych i pomoże firmie Toyota przy jednostce V8 na wodór. Nowy silnik wodorowy ma mieć 5,0 litrów pojemności oraz rozwijać moc 455 KM. na razie nie wiadomo, do jakich pojazdów trafi nowy silnik na wodór.

Wodór jako paliwo w silnikach spalinowych ma pozwolić na spełnienie zeroemisyjności w perspektywie 2050 roku. Dlatego Yamaha i Toyota wspólnie działają na rzecz zastosowania wodoru w jednostkach napędowych. Jest to efekt porozumienia z listopada 2021 roku, gdzie pięć firm – Kawasaki Heavy Industries, Subaru Corporation, Toyota Motor Corporation, Mazda Motor Corporation i Yamaha Motor – wspólnie ogłosiły, że rozpoczną rozmowy w sprawie prowadzenia wspólnych badań nad silnikami neutralnymi pod względem emisji CO2. W miejscu ogłoszenia zaprezentowano publiczności pokazany powyżej silnik wodorowy V8, który został opracowany przez Yamahę dla Toyoty. Jednostka ta bazuje na 5-litrowym silniku z luksusowego sportowego coupe Lexus RC F, z modyfikacjami wtryskiwaczy, głowic cylindrów, kolektora dolotowego i nie tylko, i dostarcza do 450 KM przy 6800 obr./min i maksymalnym 540 Nm momentu obrotowego. moment obrotowy przy 3600 obr./min.

Wodór w silnikach Yamaha zaczęła opracowywać około pięć lat temu. Badania nad napędem wodorowym są prowadzone m.in. w Dziale Rozwoju Samochodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Technicznego. Według Yamaha silniki wodorowe są łatwe w obsłudze, nawet bez uciekania się do elektronicznych systemów wspomagania jazdy. Jazdy testowe pokazują, że praca silnika na wodorze nie różni się od napędu benzynowego. Na razie nie wiadomo, do jakich grup pojazdów trafi nowy silnik wodorowy. Toyota póki co rozwija napęd wodorowy w produkowanych przez siebie autach osobowych, autobusach i ciężarówkach marki Hino.

Źródło: Toyota / Yamacha

Zobacz także
Ciężarówki Hino na wodór ruszyły na testowe trasy w 2022 roku
– Hino Profia – średniej wielkości ciężarówka wodorowa z Japonii
– Toyota Beta Hydrogen – ciężarówka na wodór